10 Advantages & Disadvantages of Electric Vehicles | ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ଉପକାରିତା ଓ ଅପକରିତା

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ଉପକାରିତା ଓ ଅପକରିତା (Advantages Disadvantages of Electric Vehicles) ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ । ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ କଣ ? ଏବଂ ଏହାର ଉପକାରିତା ଓ ଅପକରିତା ସହଜ ଭାଷାରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି ।

Table of Contents

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କଣ ? What is Electric Vehicles in Odia ?

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଣିଷ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି । ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଉଛି । ସମଗ୍ର ମାନବ ଇତିହାସରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦ୍ଭାବନ ଅଟେ ।

ବ୍ୟାଟେରୀରୁ ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ମୋଟର ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯାନକୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କୁହାଯାଏ । ଇନ୍ଧନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ଯାନ ତୁଳନାରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନରୁ ନିର୍ଗମନ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ।

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ସମୟରେ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

ଏହିପରି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକ, ଇନ୍ଧନ ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଯାନଠାରୁ ବହୁତ ଭିନ୍ନ । ଲୋକୋମୋଟିଭ୍ କିମ୍ବା ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରିବା, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଯାନଗୁଡିକରେ ତାହା ନୁହେଁ ।

କୌଣସି ଆଇଟମ୍ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ଓ ଅପକରିତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନର କିଛି ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି-

electric vehicle

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର 10 ଟି ଉପକାରିତା (10 Advantages of Electric Vehicles in Odia)

୧) ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ (Safe Environment):

ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ପ୍ରାଥମିକ ଦାୟିତ୍ବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ କିପରି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ତାହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ । ଯାନବାହାନରୁ କ୍ଷତିକାରକ ଧୂଆଁ ପରିବେଶ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ । ଏପରି ଯାନବାହନ ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିନଥାଏ ।

୨) ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ (More Convenient):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକର ଗଠନ ବହୁତ ସରଳ ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ । ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେଗୁଡିକୁ ଚଲାଇବାକୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ବେଳେବେଳେ ବ୍ରେକ୍ କିମ୍ବା ଗିଅର୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ ନକରିବା ହେତୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟେ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକ ଆଧୁନିକତାର ଏକ ସୁବିଧାଜନକ ଉଦ୍ଭାବନ । ସାଧାରଣ ଗାଡିରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନରେ ମିଳିନଥାଏ ।

୩) କମ୍ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ (low noise pollution):

ଇନ୍ଧନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ଯାନରୁ ବାହାରୁଥିବା କ୍ରାକଲିଂ ଶବ୍ଦକୁ କେହି ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟତା ହେଉଛି ସେଗୁଡିକର ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ (low noise pollution) ବହୁତ କମ୍ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ।

୪) କମ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ (low maintenance cost):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା କମ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏଥିସହିତ, ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଇଞ୍ଜିନର ତାପମାତ୍ରାକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବା ଅତି ସହଜ ।

୫) ଇନ୍ଧନହୀନ (Fuelless):

ଦିନ କୁ ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । କିନ୍ତୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଇନ୍ଧନର ବ୍ୟବହାର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଆଜିର ଯୁଗରେ ଅନ୍ୟ ଯାନ ତୁଳନାରେ ଏହି ଇନ୍ଧନମୁକ୍ତ ଯାନଗୁଡିକ ଏକ ଆର୍ଥିକ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ ।

୬) କମ୍ ଫି ପାର୍କିଂ (low fee parking):

ଆଜିର ସମୟରେ ଶହ ଶହ ଗାଡି ରାସ୍ତାରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବରେ ଚାଲୁଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାନବାହାନ ପାର୍କିଂ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥିର ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୁଏନାହିଁ । ଇନ୍ଧନ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକର ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯାଏ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ, ମାଗଣାରେ ମଧ୍ୟ ପାର୍କିଂ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇଥାଏ ।

୭) ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ସଞ୍ଚୟ (Saving Natural Resources):

ଇଞ୍ଜିନହୀନ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରି, ଆମେ କେବଳ ଆମର ସମ୍ପତ୍ତି ସଞ୍ଚୟ କରୁନାହୁଁ, ପ୍ରକୃତିକୁ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛୁ । ଭାବନ୍ତୁ ଯଦି ଏକ ଘନ ଜନସଂଖ୍ୟା ପୃଥିବୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦକୁ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମ୍ବଳର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ ।

ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ସଂରକ୍ଷଣରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ହେଉନାହିଁ ବରଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢୀ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହେଉଛି ।

୮) ବଢୁଥିବା ଲୋକପ୍ରିୟତା (Growing Popularity):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଆଜିର ଯୁଗରେ, ଅନେକ ବଡ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଟେସଲା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି ।

୯) ସବସିଡି ସୁବିଧା (Subsidy Benefits):

ଯଦି ଆପଣ ନଗଦ ଆକାରରେ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ବଡ଼ ରିହାତି ପାଇପାରିବେ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କ୍ରୟ ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସବସିଡି ଦେଉଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ପାଇଁ ସବସିଡି ପୃଥକ ଭାବରେ ଦିଆଯାଏ ।

୧୦) ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବିନିଯୋଗ ସୁଯୋଗ (Golden Investment Opportunities):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ଶିଳ୍ପରେ ବହୁତ କମ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଛି । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ଚାହିଦା ଏବଂ ଲୋକପ୍ରିୟତା ସହିତ, ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଯଦି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନରେ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଏ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ ବଡ଼ ଲାଭ ମିଳିପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ।

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର 10 ଟି ଅପକରିତା (10 Disadvantages of Electric Vehicles in Odia)

୧) ଅଧିକ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ (Higher Purchase Cost):

ସାଧାରଣ ଯାନ ତୁଳନାରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ । ଇନ୍ଧନଯୁକ୍ତ ଯାନଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ତିନିରୁ ଚାରି ଲକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣିବାର ମୂଲ୍ୟ ଦଶରୁ ବାର ଲକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅଧିକ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ସମସ୍ତେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

୨) ବ୍ୟାଟେରୀ ମୂଲ୍ୟ (Battery Cost):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ବ୍ୟାଟେରୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଯାନଗୁଡିକ ଚାଳିତ, ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ବଦଳାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଗାଡିର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ କରିପାରେ ।

୩) ସେବା ଷ୍ଟେସନ ଅସୁବିଧା (Service Station Inconvenience):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଠିକ୍ ସ୍ତରରେ ହୋଇନାହିଁ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାର ସେବା କରୁଥିବା ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିର୍ମିତ ।

୪) ଧୀର ଚାର୍ଜିଂ (Slow Charging):

ଯେପରି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକରେ ଇନ୍ଧନ ଭର୍ତି ହେବା ପାଇଁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନିଏ, ଅନ୍ୟ ପଟେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକ ଚାର୍ଜ ହେବାକୁ ଅନେକ ସମୟ ନେଇଥାଏ ।

ଏହି ଯାନଗୁଡିକର ଚାର୍ଜିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ଧୀର ଅଟେ । କାହିଁକି ଏହି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଯାନକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବାରେ ଏତେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ?

୫) କମ ଗତି ଏବଂ ରେଞ୍ଜ (Low Speed and Range):

ଯଦି ଆମେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନର ଗତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ଇଞ୍ଜିନ ଚାଳିତ ଯାନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବେଗରେ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରିସର ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ଆପଣ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ ।

୬) ବ୍ୟୟବହୁଳ ରିଚାର୍ଜ ବିକଳ୍ପ (Expensive Recharging Options):

ଯଦି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ରିଚାର୍ଜ ପଏଣ୍ଟକୁ ନେଇ ରିଚାର୍ଜ କରିବା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରୁ ରିଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯାନଗୁଡିକର ରିଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କରେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ।

୭) କମ୍ ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ (Low Reselling Price):

ଯଦିଓ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ ବହୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ବିକ୍ରୟ କରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଆଣିଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ 3 ଗୁଣରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଯାହା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାକୁ କିଣିଥାନ୍ତେ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବ୍ୟବହାର ପରେ ଏହାର କ୍ଷମତାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିକ୍ରୟ ସମୟରେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

୮) କମ୍ ଶକ୍ତି (Low Energy):

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବାରମ୍ବାର ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଯାନଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଧିକ ଭାର ଦେବା ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ କରେ ।

ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ଶକ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକ ବେଳେବେଳେ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି ।

୯) କମ୍ ଉପଭୋକ୍ତା (Fewer Users):

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନର ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ଯେ କେବଳ ଧନୀ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି ।

ଏହା ମହଙ୍ଗା ହେବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି କମ୍ ଉତ୍ପାଦ ହେତୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ । କମ୍ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଅଧିକ ଚାହିଦା ହେତୁ ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଏ ।

୧୦) ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା :

ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ଗୁରୁତ୍ୱ କେବଳ ଏଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ଇନ୍ଧନ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ । ଇରାନ, ସାଉଦି ଆରବ, ଓମାନ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କେବଳ ଇନ୍ଧନ ବିକ୍ରିରେ ଚାଲିଛି ।

ଯଦି ହଠାତ୍ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଦେଶରେ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ, ଇନ୍ଧନହୀନ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନଗୁଡିକର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

Also Read:-

Keep yourself Motivated, If you want to be Successful in your Life (Odia Motivational Quotes top-15 | Best Odia motivational wallpaper)

Leave a Comment