4 Best Ways: ଆପଣଙ୍କର SBI Account CIF Number କିପରି Check କରିବେ?

ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର SBI Account CIF Number ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?
ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏକ CIF ନମ୍ବର ଅଛି?

4 Best Ways: ଆପଣଙ୍କର SBI Account CIF Number କିପରି Check କରିବେ?

ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (State Bank of India) ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ର CIF Number ଖୋଜିବା ପାଇଁ 4 ଟି ସହଜ ଉପାୟ କହିବୁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଆସନ୍ତୁ CIF ନମ୍ବର ବିଷୟରେ ଟିକିଏ ଜାଣିବା ।

ବ୍ୟାଙ୍କ CIF ନମ୍ବର କ’ଣ? What is Bank CIF Number in Odia?

CIF (Customer Information File) ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନମ୍ବର ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆମେ ସରଳ ଭାଷାରେ ବୁଝିବୁ, ତେବେ କୌଣସି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ସଞ୍ଚୟ ହୋଇ Bank CIF Number ରେ ରଖାଯାଇଥାଏ ।

ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟରେ, ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସମସ୍ତ Transaction ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆକାଉଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଗୋଟିଏ ଶାଖାରୁ ଅନ୍ୟ ଶାଖାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସମୟରେ Bank CIF Number ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଆଜି, ଏହି ପୋଷ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର CIF Number ଖୋଜିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କର କାମକୁ ସହଜ କରିବ ।

ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର SBI Account CIF Number ଖୋଜିବା ପାଇଁ 4 ଟି ସରଳ ଉପାୟ ।

1. ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ । SBI Internet Banking :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ Active SBI Internet Banking ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପଦ୍ଧତି ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର SBI ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ର CIF ନମ୍ବର ପାଇପାରିବେ ।

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ SBI ର ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରନ୍ତୁ : https://retail.onlinesbi.com/retail/login.htm
  • ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର Bank Account Number ତଳେ ଲେଖାଯାଇଥିବା View Nomination and PAN Details ଉପରେ Click କରନ୍ତୁ । ପରବର୍ତ୍ତୀ Page ରେ, ଆପଣ SBI Account Number ସହିତ ଲେଖାଯାଇଥିବା CIF ନମ୍ବର ପାଇବେ ।

2. ଇ-ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ । E-Statement :

ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, Internet Banking ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର ଇ-ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ, ସେଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର CIF ନମ୍ବର ଲେଖିଥିବେ ।

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କର SBI Netbanking Account ରେ Login କରନ୍ତୁ । Login ପରେ, ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱ Menu ରେ ଥିବା Account statement ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
  • ଏହା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ page ରେ ଆପଣଙ୍କର Bank account ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଯାହାର CIF ନମ୍ବର ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ତା’ପରେ ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ମାସର Statement ବାଛନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ବର୍ଷ ଏବଂ ମାସ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ View ଉପରେ ଟିକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ Go ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
  • ପରବର୍ତ୍ତୀ page ରେ, ଆପଣ ସେହି ଖାତାର Statement ଏବଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଜଡିତ ସୂଚନା ପାଇବେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ CIF ନମ୍ବର ଲେଖା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବେ ।

3. SBI Yono Lite App ର ସାହାଜ୍ୟରେ :

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣ SBI Yono Lite App ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ Android କିମ୍ବା iOS ରେ ଲଗ୍ଇନ୍ କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କର SBI Internet banking ର Username ଏବଂ Password ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଏହି ଆପରେ Login କରିପାରିବେ ।
  • Login କରିବା ପରେ, ଆପଣ Tab ଲିଖିତ Services ପାଇବେ, ଏଥିରେ Click କରନ୍ତୁ ।
  • ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏକ ନୂତନ Page ଦେଖିବେ, ସେଠାରେ Online Nomination ଉପରେ Clickକରନ୍ତୁ ।
  • ପରବର୍ତ୍ତୀ page ରେ, ଆପଣଙ୍କର Bank Account Number ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଯାହାର CIF ନମ୍ବର ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହାର CIF ନମ୍ବର ନିମ୍ନରେ ଦେଖିବେ ।

4. ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍ । Bank passbook :

ଶେଷ ଏବଂ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାସବୁକ୍ । ଏହାର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ, ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ A/C ନମ୍ବର ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା CIF ନମ୍ବର ପାଇବେ ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ପଦ୍ଧତିଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର SBI Account CIF Number ଖୋଜିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Also Read:-

Leave a Comment