Apple iPhone ଏବଂ MacBook ଗୁଡିକ ଏତେ ମହଙ୍ଗା କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ?

ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି Apple iPhone ଏବଂ MacBook କାହିଁକି ଏତେ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଏ ? Apple ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ Mobile ଏବଂ Computer କମ୍ପାନୀ ଅପେକ୍ଷା କାହିକି ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ବିକ୍ରି ହୁଏ ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ?

ଆଜିର ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ କହିଛୁ Apple ଏତେ ମହଙ୍ଗା ହେବାର କାରଣ କ’ଣ ଏବଂ Android Phone ଏବଂ IOS Phone ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ?

ଏପରିକି 2020 ରେ, Apple ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କଲା ଯେତେବେଳେ ଆପଲ୍ ଆଇଫୋନ୍ 12 ( Apple iPhone 12 ) ର ବାକ୍ସରେ ଚାର୍ଜିଂ ଆଡାପ୍ଟର ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଲା । ଏହି ଫୋନର ମଡେଲଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁଗଲେ ଏହା ₹ 69000 ରୁ 129000 ପର୍ଯନ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

Apple iPhone ଏବଂ MacBook ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ।

ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଚୀନ୍, ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ 2020 ମସିହାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ Apple iPhone ର ଉତ୍ପାଦନ ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହାସତ୍ବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ ।

Apple କମ୍ପାନୀର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା iPhone ପ୍ରାୟ 40000 ଏବଂ MacBook ₹ 90000 ରୁ ଆରମ୍ଭ । ତେଣୁ ଯଦି ସରଳ ଭାଷାରେ କୁହାଯାଏ, ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାର ପାଇଁ ଏକ ଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ ଏତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, Apple iPhone ଏବଂ MacBook ଲାପଟପ୍ ଆସେସୋରିଜ୍ (accessories) ଏତେ ମହଙ୍ଗା ଯେ ଆପଣ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆପଲ୍ 2020 ରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରେ ଆପଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟୋର ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଯାଇ ଆପଲ୍ ର accessories ର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ଦେଖିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆମେ Apple ର ମୋବାଇଲ୍ ଆସେସୋରିଜ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ Apple Airpods ର ମୂଲ୍ୟ 14900-24900 ଏବଂ MacBook ର Magic Keyboard ହେଉଛି ₹ 14900 । ଆପଣ ଆପଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଏହିପରି ହଜାରେ Apple accessories ଦେଖିପାରିବେ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ।

କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର (Apple Products) ମୂଲ୍ୟ କାହିଁକି ଏତେ ଅଧିକ? ଏହି ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କି ? ଏହିପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥିବ । ଆସନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରକୃତ ସତ୍ୟ ଜାଣିବା ।

Apple iphone

Apple ର iOS, iPadOS, MacOS ଏବଂ Android OS ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କଣ ।

Apple ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦର ହାର୍ଡୱେର୍ (hardware) ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ସଫ୍ଟୱେର୍ (software) ମଧ୍ୟ ଡିଜାଇନ୍ କରନ୍ତି । Apple ଏହାର ସଫ୍ଟୱେର୍ ପ୍ରତି ବହୁତ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା, ଏହା ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ହାର୍ଡୱେର୍ ସହିତ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାବରେ କାମ କରେ ।

ବିଶ୍ଵର ପ୍ରାୟ 85% ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ଫୋନରେ Android OS ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । Android OS ହେଉଛି ଏକ Open Source ଯାହାକି ଯେକୌଣସି କମ୍ପାନୀ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ ଏଥିରେ ନିଜସ୍ୱ customization ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ସେହି ସମୟରେ, Apple ର iOS, iPadOS ଏବଂ MacOS ଏକ Closed OS ଯାହା କେବଳ ଆପଲ୍ ଡିଭାଇସରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏକ Closed OS ହେବାର ସୁବିଧା ଅନେକ ଏବଂ ଏହାର କିଛି ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଏକ Closed OS ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ, ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଡେଭଲପର୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ କିମ୍ବା ଏହା ଉପରେ ଚାଲୁଥିବା software and application ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ । ସମାନ ସ୍ଥାନରେ, Closed OS ରେ ବହୁତ କମ୍ ଡେଭଲପର୍ ହେତୁ, ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଯେଉଁ କାରଣରୁ Apple ର iOS, iPadOS ଏବଂ MacOS ଗୁଗୁଲ ର Android OS ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ଏହା ଏକ Closed OS ଅଟେ ।

CloseiPhone ଏବଂ Macbook ଗୁଡିକ ଏତେ ମହଙ୍ଗା କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ?

1. ସଫ୍ଟୱେର୍ (Software) :

ଆପଲ୍ ର iOS, iPadOS ଏବଂ MacOS ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ମହାନ ଅନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଯେହେତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପରୋକ୍ତରେ କହିଥିଲୁ, ଆପଲ୍ ର ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ (OS) ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ Closed OS ଅଟେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।

2. ହାର୍ଡୱେର୍ (Hardware) :

ଆପଲ୍ ର ନିଜସ୍ୱ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଏବଂ ହାର୍ଡୱେର୍ ଯୋଗୁଁ ଆପଲ୍ ଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜବରଦସ୍ତ, ତେଣୁ ଅଧିକାଂଶ କୋଡିଂ କୋରୁଥିବା ଏବଂ ବଡ କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆପଲ୍ ର ଡିଭାଇସ୍ କିଣନ୍ତି ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ତୁଳନାରେ ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ବହୁତ କମ୍ hang ହୁଏ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଉଭୟ ଆପଲର ନିଜସ୍ୱ OS ଏବଂ ହାର୍ଡୱେର୍ ର Optimization ।

3. ଉତ୍ପାଦ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା (Build and Appearance Quality) :

ଯଦି ଆମେ ଆପଲ୍ ଫୋନର ଗୁଣ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚମାନର ଡିଜାଇନ୍ଅ ରେ ପରିପୂର୍ଣ । ଅଧିକାଂଶ ଫୋନରେ 50 ରୁ 70% ବଡି ମେଟାଲ୍ ଏବଂ ଜଳ ପ୍ରତିରୋଧକ ଏବଂ ରେଟିନା ଡିସପ୍ଲେ ଭଳି features ଅଛି ।

ଆଜି ସାମସଙ୍ଗ ପରି ଏକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ OS ରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ତିଆରି କରୁଛି, ତଥାପି ଲୋକମାନେ ଆପଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ କୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି, ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଅନନ୍ୟ ଡିଜାଇନ୍ ।

4. ଦେଖେଇ ହବା (Showoff) :

ଆଜିର ସମୟରେ ଏତେ ଶିକ୍ଷିତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ କିଣୁଛନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆପଲ୍ ର ମୋବାଇଲ୍ ଆଇଫୋନ୍ ଗୁଡିକ କିଛି ପରିମାଣରେ ମହଙ୍ଗା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଫୋନ୍ ଅଟେ ।

ହଁ, ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଲୋକମାନେ Showoff ପାଇଁ ଆଇଫୋନ୍ କିଣନ୍ତି । ଆଇଫୋନ୍ କିଣୁଥିବା ପ୍ରାୟ 30 ରୁ 40% ଉପଭୋକ୍ତା କେବଳ Showoff ପାଇଁ ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦ କିଣୁଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ସେମାନେ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦେଖାଇ ପାରିବେ ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଖବର ପଢିଥିବେ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଆଇଫୋନ୍ ପାଇଁ କିଡନୀ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାର ପାଗଳତା ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଚାହିଦାକୁ ମଧ୍ୟ ବାଢାଇଥାଏ, ଯାହା ମହଙ୍ଗା ହେବାର ଏକ କାରଣ ।

Conclusion

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ Apple iPhone ଏବଂ MacBook ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ପଢିଲେ, Apple ର iOS, iPadOS, MacOS ଏବଂ Android OS ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଏବଂ iPhone ଏବଂ MacBook ଏତେ ମହଙ୍ଗା ହେବାର କାରଣ ।

ଯଦି ଆପଣ Apple iPhone ଏବଂ MacBook କିଣିବାରେ ସକ୍ଷମ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଣନ୍ତୁ କାରଣ ଏହାର ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ଅଟେ ।

କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆୟ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦ କିଣି ପାରିବେ କିମ୍ବା କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖାଲି କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଆପଣ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ଡିଭାଇସ୍ ବାଛିପାରିବେ ।

ALso Read:-

Leave a Comment