Apply Baal Adhar Card For Children | ବାଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ: 5 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ

ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ: 5 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ବିବରଣୀର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ; ଏହାକୁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆର୍ଟିକଲ୍ ଟିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ପଢନ୍ତୁ । ବାଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ: ବାଲ୍ ଆଧାର ହେଉଛି ଏକ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଆଧାର କାର୍ଡ, ଯାହା 15 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରଯାଇଛି ।

ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ଅନୁଯାଇ ବାଲ ଆଧାରରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ସ୍ଲିପ୍ ସହିତ ଶିଶୁର ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ ।

UIDAI Official Site

ବାଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ କଣ? What is Baal Adhar Card

ବାଲ୍ ଆଧାର (Baal Adhar Card) ହେଉଛି ଆଧାର କାର୍ଡ ଏକ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଆଧାର କାର୍ଡ, ଯାହା 15 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରଯାଇଛି । 15 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ବିବରଣୀର ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ ନାହିଁ । ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସ ହେଲେ ପିଲାର ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଅପଡେଟ୍ ର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ ।

ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର । Documents to Apply Ball Adhar Card

ପରିଚୟର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପାସପୋର୍ଟ (passport), ପାନ୍ କାର୍ଡ (PAN card), ଭୋଟର ID (voter ID), ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ (driving license), NREGS ଚାକିରି କାର୍ଡ (NREGS job card) ଇତ୍ୟାଦି ।

ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପାସପୋର୍ଟ (passport), ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ / ପାସବୁକ୍ (bank statement/passbook), ଡାକଘର ଆକାଉଣ୍ଟ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ (post office account statement), ରେସନ କାର୍ଡ (ration card) ଇତ୍ୟାଦି ।

ଶିଶୁର ବାଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ (enrol the Baal Aadhaar card for your children):

  • UIDAI ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବିକଳ୍ପ ବାଛନ୍ତୁ ।
  • ଶିଶୁର ନାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସୂଚନା ପରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିବରଣୀ ଗୁଡିକୁ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ।
  • ବିବରଣୀ ଯେପରିକି ଆବାସିକ ଠିକଣା, ସ୍ଥାନ, ରାଜ୍ୟ, ଗୁଡିକ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ।
  • ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ ‘Appointment’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
  • ନିକଟତମ ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ର ବାଛନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କର appointment ଠିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆବଣ୍ଟିତ ତାରିଖରେ ସେଠାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ପ୍ରୁଫ୍ ଅଫ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଟି (PoI), ପ୍ରୁଫ୍ ଅଫ୍ ଏଡ୍ରେସ (PoA), ପ୍ରୁଫ୍ ଅଫ୍ ରିଲେସନସିପ୍ (PoR) ଏବଂ ଜନ୍ମ ତାରିଖ (DoB) ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଭଳି ସହାୟକ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକୁ ସାଥିରେ ରେଖନ୍ତୁ ।
  • ସେଠାରେ ଥିବା ଆଧାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ର ଯାଞ୍ଚ କରାନ୍ତୁ ।
  • ଯଦି ପିଲା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ତଥ୍ୟ ନିଆଯିବ ।
  • ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ, କେବଳ ଜନସଂଖ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଏବଂ ମୁଖ ଚିହ୍ନିବା (facial recognition) ର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ ।
  • ତା’ପରେ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୟୋଗର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ (to track the progress of their application) ଏକ ସ୍ୱୀକୃତି ନମ୍ବର (acknowledgement number) ପାଇବେ ।
  • ଏହା ପରେ 60 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଏକ SMS ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ବାଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ 90 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଏଡ୍ରେସ ରେ ପହଞ୍ଚି ଯିବ ।

Also Read:-

Leave a Comment