କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କ’ଣ | କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କିପରି ହୋଇଥାଏ, ଏହାର ଲାଭ ଓ କ୍ଷତି | Artificial Rain or Cloud Seeding Process in Odia

Table of Contents

Artificial Rain, Cloud Seeding [Chemical Rainfall , Making, Technology, Process] କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କ’ଣ ? ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ।

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ଷା ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା (Artificial Rain) ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଥିରେ କୃତ୍ରିମ ଭାବରେ ବାଦଲ ଗୁଡିକୁ ବର୍ଷା କରାଇବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ବନାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଆମେରିକାର ରାସାୟନିକ ବିଜ୍ଞାନୀ ତଥା ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଜୋସେଫ୍ ସ୍କେଫର୍ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ(Cloud Seeding) ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ । ନଭେମ୍ବର 13, 1946 ରେ ସେ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, 1947 ରୁ 1960 ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) ଅଧିକାଂଶ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ(Cloud Seeding) ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କିପରି ହୁଏ ତାହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କ’ଣ? (Artificial Rain / Cloud Seeding)

ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ହୁଏ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମଗ୍ର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ତଥା ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣଯୋଗୁଁ, କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଅର୍ଥାତ୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ (Cloud Seeding) କରାଇବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଖୋଜା ଗୋଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା (Artificial Rain) କିପରି କୁହାଯାଏ । ଭଲ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଋଣରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ହୋଇନଥାଏ । ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଯାହାକୁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା (Artificial Rain) କିମ୍ବା କ୍ଲାଉଡ୍ ବିହନ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ(Cloud Seeding) ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ? (Artificial Rain, Cloud Seeding Work)

ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ନଦୀ ମାନଙ୍କର ଜଳ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁ ଜଳୀୟ ବାଷ୍ପରେ ପରିଣତ ହୋଇ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ମିଶି ମେଘରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ମେଘଗୁଡ଼ିକ ଶୀତଳ ଜଳବାୟୁ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଗଚ୍ଛିତ ଜଳ ଭାରୀ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତଳକୁ ଖସିବାକୁ ଲାଗେ । ଯାହାକୁ ଆମେ ବର୍ଷା ବୋଲି କହିଥାଉ । ଯେତେବେଳେ ଉଷ୍ମ ଆର୍ଦ୍ର ଜଳବାୟୁ ଥଣ୍ଡା ହୁଏ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଚାପରରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ ।

ଏହାକୁ ବୁଝିବାର ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ତାପ ଅଧିକ ହେଲେ ବର୍ଷା ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ଗରମ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ହାଲୁକା ହୋଇଯାଏ । ବାୟୁ ହାଲୁକା ହେବା ସହିତ ଏହା ଉପରକୁ ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ବାୟୁ ଚାପ କମିଯାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆକାଶର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଥଣ୍ଡା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଶୀତଳ ପବନ ହେତୁ ବାୟୁରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଢିଯାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ଆର୍ଦ୍ରତା ବର୍ଷା ଜଳ ଆକାରରେ ପବନରେ ଝୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଯାହା ବର୍ଷା ଆକାରରେ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଯାହାକୁ ଆମେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ବୋଲି କହିଥାଉ | ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଭାବରେ କରାଯାଏ ଏବଂ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା (Artificial Rain)ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଏ ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ବ୍ୟବହାର (Chemical Use)

ଏହା ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଘଟିଥାଏ, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟର ସଫଳ ସମାପ୍ତି ପରେ, ମେଘ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଶେଷ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସିଲଭର ଆୟୋଡାଇଡ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ହୁଏ । ଏହାକୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଉପାୟରେ ବୁଝନ୍ତୁ –

Artificial Rain or Cloud Seeding

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ :-

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନେକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଏ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ଷା କରାହେବ, ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ପବନକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମେଘ ବର୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବାୟୁରୁ ଜଳୀୟ ବାଷ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ, ଘନୀଭୂତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ନାମ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ..

ସଂଖ୍ୟାରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ନାମ
1 କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କ୍ଲୋରାଇଡ୍
2ଲୁଣ
3କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କାର୍ବାଇଡ୍
4ୟୁରିଆ
5କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍
6ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ :-

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ନିର୍ମାଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମେଘର ଘନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଲୁଣ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ବରଫ ବ୍ୟତୀତ ନିମ୍ନଲିଖିତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ-

ସଂଖ୍ୟାରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ନାମ
1 ୟୁରିଆ
2ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍
3କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କ୍ଲୋରାଇଡ୍

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ :-

ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଯଥା ସିଲଭର ଆୟୋଡାଇଡ୍ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ବରଫ କୁ ବିମାନ, ବେଲୁନ୍ ଏବଂ ମିସାଇଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ମେଘ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ମେଘର ଘନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ବରଫ କ୍ରୀସ୍ଟାଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ । ଯାହାଫଳରେ ମେଘରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଭାରି ଜଳ କଣିକାଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତିଦ୍ୱାର ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଟରେ ପଡେ । ଯାହାକୁ ଆମେ ବର୍ଷା ବୋଲି କହିଥାଉ ।

କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା (Cloud Seeding Process)

ଚୀନ୍, ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଋଷିଆ, ଇସ୍ରାଏଲ୍, ୟୁଏଇ ପରି ଅନେକ ଦେଶ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କରିବାରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ଯଦି ଆମେ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ରେ ଅନେକ ଥର ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂ ସମେତ ଅନେକ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, 2008 ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ବେଜିଂରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​। ବେଜିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହ ରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ଦୂର ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା କରାଇବା ପାଇଁ ସିଲଭର ଆୟୋଡାଇଡ୍ କୁ ଦୂରରେ ଥିବା ମେଘ ଉପରେ ଏକାଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦୂର ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସଫଳତାର ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଉଦଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ।

ଆଧୁନିକ ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ (Drone Cloud Seeding)

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ବିବାହରେ ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବହାର ଦେଖିଥିବେ ଏବଂ ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ, ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଆଧୁନିକ ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ, ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ଡ୍ରୋନର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଖୁବ ଅଳ୍ପ ସମୟ ରେ ବର୍ଷା କିପରି ହୁଏ?

ଆଧୁନିକ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ(Cloud Seeding) କିଛି କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ମେଘ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ପରେ ସେହି ମେଘରୁ ବର୍ଷା ବୁନ୍ଦା ତିଆରି ହୁଏ । ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଥିବା ବର୍ଷା କଣିକାର ସ୍ପ୍ରେ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଏହି ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ 30 ମିନିଟ୍ ସମୟ ଲାଗେ ।

ବିମାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ବର୍ଷା

ଯଦି ଏକ ଆଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷା ମେଘ ଅଛି, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସିଧାସଳଖ ଆରମ୍ଭ କରିହେବ । ଡୋପଲର ରାଡାର ସାହାଯ୍ୟରେ ବର୍ଷା ମେଘ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ତାପରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ(Cloud Seeding) ପାଇଁ ବିମାନକୁ ଏହି ମେଘକୁ ପଠାଯାଏ । ଏହି ବିମାନଟି ଦୁଇଟି ସିଲଭର ଆୟୋଡାଇଡ ଜେନେରେଟର ସହିତ ସଜାଯାଇ ଥାଏ । ଜେନେରେଟର ଗୁଡିକରେ, ସିଲଭର ଆୟୋଡାଇଡ ର ଏକ ସମାଧାନ ଉଚ୍ଚ ଚାପରେ ଭରିଯାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ଷା କରିଯିବ, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ବିମାନକୁ ଉଡାଯାଏ ଏବଂ ଯେଉଁ ମେଘ ଉପରେ ଏହି କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ(Cloud Seeding) କରାଯିବ, ତାହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଜେନେରେଟରଗୁଡ଼ିକ ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ ହୋଇଯାଏ । ବିମାନ ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି, କାରଣ ବିମାନ ଅପେକ୍ଷା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କମ୍ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ବିମାନ ଅପେକ୍ଷା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ 80 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଭାରତରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା (Artificial Rain or Cloud Seeding in India)

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା କୃଷି ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଚାଷୀ ଭାଇ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବରଦାନ ସଦୃଶ । ଭାରତର ମରୁଡ଼ି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । 1983 ମସିହାରେ, ଏହି କୌଶଳର ସାହାଯ୍ୟରେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ବ୍ୟବହାରରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ 2008 ରେ 12 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବର୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା (Artificial Rain) ର ବ୍ୟବହାର କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାର ଇତିହାସ (History)

ଏହି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାରେ 1946 ରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହାର କରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଦେଶରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ତାମିଲନାଡୁରେ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଏହି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର 1983, 1984-87, 1993-94 ରେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଦେଶର ଫସଲକୁ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ 2003-04 ମସିହାରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ଭଳି ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପରି ଭାରତର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇଆଇଟି କାନପୁରରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ (Cloud Seeding) ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି ଯାହା ପାଇଁ H.A.I. ବିମାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କାହିଁକି ହୁଏ?

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କାହିଁକି ହୁଏ ? ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହାର ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଉତ୍ତର ଅଛି । ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ରୂପ ନେଇ ମଣିଷକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାଏ, ଯାହାର ଏକ ସରଳ ସମାଧାନ ହେଉଛି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା । ଯେମିତି କି ..

  • ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପକୁ କିମ୍ବା ଉତ୍ତାପର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ ।
  • ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଏ, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ସେହି ଫସଲକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ତଥା ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ ।
  • ପ୍ରାକୃତିକ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବହୁତ ବଢିଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଉପରେ ପଡେ, ସେତେବେଳେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ସେହି ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଯେଉଁଠାରେ ମରୁଡ଼ି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାର ଭବିଷ୍ୟତ (Artificial Rain Future)

ଆସୁଥିବା ସମୟକୁ ଯଦି ଦେଖିବା କିମ୍ବା କଳ୍ପନା କରିବା, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାର ବ୍ୟବହାର ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଯେହେତୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ବହୁତ ବଢୁଛି, ସେଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବନ୍ୟା କିମ୍ବା ମରୁଡ଼ିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଏକ ଉତ୍ତମ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ତଥାପି, କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ, ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା କେବଳ ଭୟଙ୍କର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାର ଉପକାର ଏବଂ ଅସୁବିଧା (Benefits and Side Effects)

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ମରୁଡ଼ିର ମୁକାବିଲା କରିବା ସହିତ ବାୟୁରେ ଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ । କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା ବାୟୁରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁ ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଦେଶରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଉନ୍ନତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ଜୁଲାଇ 2017 ରେ, ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ PM 10 ଏବଂ PM 2.5 ର ଏକ ସମସ୍ୟା ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସରକାର ଏହାକୁ ବିଚାର କରୁଥିଲେ । ତଥାପି, ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ପରିବେଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯାହା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ବେ ଏହା ଅନେକ ଦେଶରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ।

FAQ

  • Q: କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କ’ଣ?
    Ans : ମନୁଷ୍ୟକୃତ କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ, ପ୍ରକୃତିରେ ଏପରି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରି ବର୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ।
  • Q: କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଲାଭଦାୟକ କି?
    Ans : କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କିଛି ପରିମାଣରେ ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ଯଦି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ବହୁ ପରିମାଣରେ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ।
  • Q: ଭବିଷ୍ୟତରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ କି?
    Ans : ମଣିଷ କିପରି ଭାବରେ ଉତ୍ସ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେଉଛି, ଯଦି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଦେଖାଯାଏ, ତାହେଲେ “ହଁ”
  • Q: କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କରିବାକୁ କେତେ ସମୟ ଲାଗେ?
    Ans : କେବଳ 30 ମିନିଟ୍ ।
  • Q: କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ଅର୍ଥାତ୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ (Cloud Seeding) ପ୍ରଥମେ କେବେ କରାଯାଇଥିଲା?
    Ans : 1946 ମସିହାରେ

Also Read:-

Leave a Comment