Biography of the great poet Kalidas | ମହାନ କବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଜୀବନୀ

କାଳିଦାସ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆଣିଥିଲେ । କାଳିଦାସ କେବଳ ଜଣେ ମହାନ କବି ତଥା ନାଟ୍ୟକାର ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ସେ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାର ପଣ୍ଡିତ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ସେ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ କବିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ ।

ଭାରତର ପୌରାଣିକ ଏବଂ ଦାର୍ଶନିକ କାହାଣୀକୁ ଆଧାର କରି ସେ ତାଙ୍କର ରଚନାକୁ ସୁନ୍ଦର, ସରଳ ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ଭାଷାରେ ରଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ରଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

Table of Contents

କାଳିଦାସଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ସୂଚନା । Kalidas Information in Odia

ପୁରା ନାମ (Name) କାଳିଦାସ (Kalidas)
ଜନ୍ମ (Birthday)ଏହା ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।
ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ (Birthplace)ଜନ୍ମସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି ।
ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ  (Wife Name)ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମା
ମୃତ୍ୟୁ (Death)ଜନ୍ମ ପରି, କାଲିଦାସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ।

କାଳିଦାସଙ୍କର ଜୀବନୀ (Biography of Kalidas)

ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂପୃଷ୍ଟକୁ ଆସିଥିବା ମହାନ କବିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାଳିଦାସ ହେଉଛନ୍ତି ଅନନ୍ୟ । ତାଙ୍କର ସାହିତ୍ୟିକ ଜ୍ଞାନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅନୁରୂପ ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବର୍ଣ୍ଣନା ଅନନ୍ୟ ଅଟେ । ଯେପରି ସଙ୍ଗୀତ ହେଉଛି କାଳିଦାସଙ୍କ ସାହିତ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ, ଏହା ସହିତ ସେ ତାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟରେ ରସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅପ୍ରଶଂସନୀୟ ।

ଏହା ସହିତ ମହାନ କବି କାଳିଦାସଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା, ଯିଏ ଅସାଧାରଣ ପ୍ରତିଭାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେ ସାହିତ୍ୟିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଆଦର୍ଶବାଦୀ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନେଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାଳିଦାସ ମା କାଳୀଙ୍କ ଚରମ ଉପାସକ ଥିଲେ । କାଳିଦାସଙ୍କ ନାମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ମା କାଳିଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି’ ।

କାଳିଦାସ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଥିଲେ । ଥରେ ତାଙ୍କ ରଚନାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବଶୋଷିତ ହେଉଥିଲେ ।

ଯେପରି କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ଥରେ ଦେଖୁଥିଲେ, ସେ କେବଳ ଦେଖୁଥିଲେ କାରଣ ସେ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲେ, ଏହା ସହିତ ସେ ରାଜା ବିକ୍ରମଦିତ୍ୟଙ୍କ ଦରବାରରେ ଥିବା 9 ଟି ରତ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

କାଳିଦାସଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜୀବନ (Early life of Kalidas)

କାଳିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ସମୟକୁ ନେଇ ବିବାଦ:

ସାହିତ୍ୟର ପଣ୍ଡିତ ଏବଂ ମହାନ କବି କାଳିଦାସ କେବେ ଓ କେଉଁଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବିଷୟରେ ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାଳିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 150 ରୁ 450 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ମଧ୍ୟରେ । ଯେହେତୁ କାଳିଦାସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଙ୍ଗା ଶାସକ ଅଗ୍ନିମିତ୍ରଙ୍କୁ ନାୟକ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି “ମାଲଭିକାଗ୍ନିମିତ୍ରମ୍” ନାଟକ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଅଗ୍ନିମିତ୍ର ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 170 ମସିହାରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରୁ କାଳିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ।

ଷଷ୍ଠ ଶତାବ୍ଦୀରେ ବନଭଟ୍ଟ କାଲିଦାସଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ “ହର୍ଷଚରିତମ୍” ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସମୟର ପୁଲାକେସିନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟର ଆଇହୋଲ୍ ଲିପିବଦ୍ଧରେ କାଳିଦାସଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏହିପରି ଭାବରେ, କାଳିଦାସ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ପ୍ରଥମ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

କାଳିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହି:

ମହାନ କବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ସମୟ ପରି, ତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉଜୈନ୍ ସହରକୁ ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡକାଭିଆ ମେଘଦୁତରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଅନେକ ଇତିହାସକାର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମହାନ କବି କାଳିଦାସ ଉଜୈନ୍ ର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ ।

କାଲିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି । କେତେକ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗ ଜିଲ୍ଲାର କାଭିଲଥା ଗ୍ରାମରେ କାଳିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବାବେଳେ କାଭିଲଥା ଗ୍ରାମରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାଳିଦାସଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏକ ଅଡିଟୋରିୟମ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ସହିତ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ଅଡିଟୋରିୟମରେ ତିନି ଦିନର ସାହିତ୍ୟିକ ସେମିନାର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପଣ୍ଡିତମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି ।

କାଳିଦାସଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଥିଲା, ସେ ରାଜା ବିକ୍ରମଦିତ୍ୟଙ୍କ ଦରବାରରେ ନଭରତ୍ନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ ।

ମହାନ କବି କାଳିଦାସଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ପିଲାଦିନରେ ଅଶିକ୍ଷିତ ଥିଲେ, ସେ କିଛି ବୁଝି ପାରୁନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ସାହିତ୍ୟର ପଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟର ଜଣେ ମହାନ କବିର ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ ।

ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମା ଙ୍କ ସହ କାଳିଦାସଙ୍କ ବିବାହ (Marriage Story Kalidas)

ମହାନ କବି ତଥା ଦାର୍ଶନିକ କାଳିଦାସ ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମା ଏକ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଯେ ଯିଏ ବିତର୍କରେ ତାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବ, ସେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବ । ଯେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମା ବିତର୍କରେ ସମସ୍ତ ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କଲେ, ସେତେବେଳେ ବିତର୍କରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିବା ପଣ୍ଡିତ ମାନେ ଅପମାନର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାପାଇଁ ସେମାନେ ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମାଙ୍କ ସହ ପଣ୍ଡିତ କାଳିଦାସ ଙ୍କର ବିତର୍କ କରାଇଲେ । ଏହିଠାରେ କାଳିଦାସ ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟୋତ୍ତମାଙ୍କ ଅଭିଶାପ ପରେ କାଳିଦାସ ମହାନ କବି ହୋଇଥିଲେ:

କିଛି ଦିନ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ରାଜକୁମାରୀ ବିଦ୍ୟୋତମା କାଳିଦାସଙ୍କ ଧୀର ବୁଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ ହୋଇ କାଳିଦାସଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ପଣ୍ଡିତ ନ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅପମାନିତ ହୋଇଥିବା କାଳିଦାସ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ପଣ୍ଡିତ ହେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ସହିତ ସେ ଘରୁ ବାହାରିଗଲେ ଏବଂ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ ମା କାଳୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ଯାହା ପରେ ମା କାଳୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରେ ସେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଦ୍ୱାନ ତଥା ସାହିତ୍ୟର ପଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହିପରି ଭାବରେ ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅପମାନ ପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜ୍ଞାନ ହାସଲ କଲେ ଏବଂ ଜଣେ ମହାନ କବି ହେଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କବିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଉଛି, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କାଳିଦାସଙ୍କ ପରି କବି ସାହିତ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନ୍ମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ।

କାଳିଦାସ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସାହିତ୍ୟିକ:

କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଶ୍ଵର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଲେଖକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହାକବି କାଳିଦାସ ଅନ୍ୟତମ । ନାଟକ, ମହାକାବ୍ୟ ଏବଂ ଗୀତିକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ସୃଜନଶୀଳ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

ମହାକବି କାଳିଦାସଙ୍କର ରଚନା

କାଳିଦାସ ତାଙ୍କର ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ବୁଦ୍ଧି ସହିତ ଲେଖିଥିବା ରଚନା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ କବି ତଥା ନାଟ୍ୟକାରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ ।

ତାଙ୍କର ରଚନାଗୁଡ଼ିକର ସାହିତ୍ୟିକ ତଥା ଐତିହାସିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ତାଙ୍କର ରଚନାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଲମ୍ବା ତାଲିକା ଅଛି, କିନ୍ତୁ କାଳିଦାସ ତାଙ୍କର 7 ଟି ରଚନା ହେତୁ ସର୍ବାଧିକ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି, ସେହି ରଚନାଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ –

ଚାରୋଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କବିତା ପାଠ –

  • ମହାକାବ୍ୟ – ରଘୁବଂଶ, କୁମାରସମ୍ବାଭମ୍
  • ଖଣ୍ଡକାବ୍ୟ – ମେଘଦୁତ, ରିତୁସଂହାର

ତିନୋଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନାଟକ –

  • ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶକୁନ୍ତଲମ
  • ମାଲଭିକାଗ୍ନିମିତ୍ର
  • ବିକ୍ରମବଂଶୀୟ

ଏହି ରଚନାଗୁଡ଼ିକ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତଥା ମହାନ କବି କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏହାର ସୁନ୍ଦର ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାଷା, ପ୍ରେମ ଏବଂ ପୃଥକତାର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି, ଏବଂ ପ୍ରକୃତିର ଚିତ୍ର ପାଠକମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ ଏବଂ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖେ । କାଳିଦାସଙ୍କ ରଚନାଗୁଡ଼ିକର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣନା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ:

ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶକୁନ୍ତଲମ (ନାଟକ) – Abhigyan Shakuntalam

ମହାକବି କାଳିଦାସ ଙ୍କର ଏହି ନାଟକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, ଏହି ନାଟକ ମହାଭାରତର ଆଦିପର୍ଭାଙ୍କ ଶକୁନ୍ତଳାଙ୍କ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଯେଉଁଥିରେ ରାଜା ଦୁଶନ୍ତ ଏବଂ ଶକୁନ୍ତଳାଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏହି ନାଟକରେ ମୋଟ 7 ଟି ଅଙ୍କ ଅଛି ।

ବିକ୍ରମବଂଶୀୟ (ନାଟକ) – Vikramorvasiyam

ମହାନ କବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରମବଂଶୀୟ ନାଟକ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଏବଂ ରହସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯେଉଁଥିରେ କାଳିଦାସଙ୍କର ପୁରଭା ଏବଂ ଅପସରା ଉର୍ବଶୀଙ୍କ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

କବିଙ୍କର ଏହି ନାଟକ ପାଠକମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖେ ଏବଂ ପାଠକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମର ଭାବନା ଜାଗ୍ରତ କରେ, ତେଣୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପାଠକ କବିଙ୍କ ଏହି ସୃଷ୍ଟି ସହିତ ଜଡିତ ।

ମେଘଦୁତ (ଖଣ୍ଡକାବ୍ୟ) – Meghdoot

କବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଏହି ଖଣ୍ଡାକାବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି, ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଖଣ୍ଡାକାବ୍ୟ କବି କାଳିଦାସ ଜଣେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ମେଗଦୂତ ରେ, କାଳିଦାସ ଯକ୍ଷ ନାମକ ଜଣେ ସେବକଙ୍କ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି ।

ମାଲଭିକାଗ୍ନିମିତ୍ର (ନାଟକ) – Malavikagnimitram

ମହାନ କବି କାଳିଦାସଙ୍କ ନାଟକ ମାଲଭିକାଗ୍ନିମିତ୍ର ରାଜା ଅଗ୍ରମିତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହି ନାଟକରେ ସାହିତ୍ୟର ପଣ୍ଡିତ କବି କାଳିଦାସ ରାଜା ଅଗ୍ରମିତ୍ର ଏବଂ ଜଣେ ସେବକଙ୍କ ଝିଅ ମାଲଭିକାଙ୍କ ପ୍ରେମ ସଭା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

ରଘୁବଂଶ (ମହାକାବ୍ୟ) – Raghuvansham

ସାହିତ୍ୟର ପଣ୍ଡିତ କବି କାଳିଦାସ ରଘୁକୁଳ ରାଜବଂଶର ରାଜାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ ରଘୁଭାନ୍ସରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଉପନ୍ୟାସରେ କବି କହିଥିଲେ ଯେ ଭଗବାନ ରାମ ରଘୁବଂଶ ସହ ଜଡିତ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଏହି ମହାକାଶରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦିଲୀପ ରାଘୁକୁଳର ପ୍ରଥମ ରାଜା ଥିଲେ ।

କୁମାରସମ୍ବାଭମ୍ (ମହାକାବ୍ୟ) – Kumar Sambhav

ମହାକାବ୍ୟ କୁମାରସମ୍ବଭାମରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି, ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଜଗତର ସମସ୍ତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଠାରେ ଅଛି ।

ଏହା ସହିତ, କାଳିଦାସ କୁମାରସମ୍ବାଭାରେ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପ୍ରେମ ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଠକ ଏହାକୁ ପଢିବା ପରେ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ।

ମହାକବି କାଳିଦାସଙ୍କର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରଚନା

କାଳିଦାସ କେବଳ ଜଣେ ଭଲ କବି ଏବଂ ନାଟ୍ୟକାର ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଭଲ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା।

କାଳିଦାସ ଉତ୍କଳ କଲାମ୍ରିତ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ମହାନ କବି କାଳିଦାସ ମଧ୍ୟ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ତୀବ୍ର ଥିଲେ । କାଳିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ରଚନା ନିମ୍ନରେ ଲେଖାଯାଇଛି –

  • ଶ୍ୟାମା ଦଣ୍ଡକମ୍
  • ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ୍ୟାଭରଣମ
  • ଶୃଙ୍ଗାର ରସାସସ୍ତମ୍
  • ସେତୁକାବ୍ୟମ୍
  • ଶ୍ରୁତବୋଧମ୍
  • ଶୃଙ୍ଗାର ତିଲକମ୍
  • କପୁର୍ମଞ୍ଜରୀ
  • ପୁଷ୍ପବାଣ ବିଳାସମ୍

Also Read:-

Leave a Comment