CSC Centre Online Registration in Odia | ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର କିପରି ଖୋଲିବେ

CSC Centre Online Registration 2021 ରେ କିପରି କରିବେ (ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପଞ୍ଜୀକରଣ, ପଞ୍ଜୀକରଣ, ୱେବସାଇଟ୍, CSC ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା, ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର, ଆବେଦନ ସ୍ଥିତି, ପ୍ରମାଣପତ୍ର) (CSC Online new Registration in Odia , Status, csc centre kaise khole)

ଲୋକଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ନୂଆ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଯୋଜନା ଅଛି ଯାହା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ, କାରଣ ସେମାନେ ଜାଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ କିପରି ଏହି ଯୋଜନାରେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଡିଜିଟାଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କିପରି ଆପଣ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଘରେ ବସି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମକରି ପ୍ରତି ମାସରେ ସହଜରେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଆୟ ପାଇପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାଣିବା: –

CSC କଣ? (What is CSC?)

ଏକ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଏକ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର କ’ଣ? ବାସ୍ତବରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା ଚଳାଉଥିବା ଏକ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର କୁହାଯାଏ । ମୁଖ୍ୟତଃ, ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ, ମୁଖ୍ୟତଃ କୃଷି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ମନୋରଞ୍ଜନ, ଶିକ୍ଷା, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସେବା ତଥା ୟୁଟିଲିଟି ପେମେଣ୍ଟ ସହିତ ଅନେକ ଯୋଜନା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସେବା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ?

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ (CSC Purpose):

ଯଦିଓ ଦେଶ ଡିଜିଟାଲ୍ ହୋଇପାରିଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି । କେବଳ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସେବାଗୁଡିକର ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ, ଏହିପରି ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଥାଏ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରିଥାଏ । ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ତଥା ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସେମାନେ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସେବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ।

CSC କେନ୍ଦ୍ର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ :

CSC Centre Online Registration, CSC Centre

ଯଦି ଆପଣ CSC କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯାଇ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଆପଣ ଏହି ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ ।

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ :

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନଲାଇନରେ ରଖିଛନ୍ତି । ଆବେଦନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ତାଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଏକ ଇମେଲ୍ ଆଇଡି ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା: –

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଭିଜିଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ନୂତନ ପୃଷ୍ଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନୂତନ VLE ପଞ୍ଜୀକରଣ କିମ୍ବା ଏପ୍ଲାଇ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ନାମ, ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର, ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ପ୍ରକାର ଏବଂ କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପରି ଆବଶ୍ୟକ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ ଯାହା ସେଠାରେ ପୂରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।
  • ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆବେଦନକାରୀ କିଓସ୍କ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ, ଆବାସିକ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିବରଣୀ ପରି ନିମ୍ନଲିଖିତ ଟ୍ୟାବଗୁଡ଼ିକ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ତୁମର ପାନ୍ କାର୍ଡର କପି ସ୍କାନ୍ କରିବା ପରେ ତୁମକୁ ସେଠାରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂରଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।
  • ଶେଷରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଫର୍ମକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।
  • ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କର, ତୁମର ପଞ୍ଜୀକୃତ ଇମେଲ ID ରେ ତୁମର ପଞ୍ଜୀକରଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଥିବା ଏକ ମେଲ ପାଇବ ।

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ :

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତୁମର ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ବୟସ ପ୍ରମାଣ ରହିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।
  • ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁମର ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
  • ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ, ଆବେଦନ ସମୟରେ ତୁମ ଇମେଲ୍ ID ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
  • ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ସହିତ ସେଠାରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
  • ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ କରିବା ଜରୁରୀ ।
  • ଆବେଦନ ସମୟରେ ତୁମର ଦଶମ ମାର୍କସିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ମାର୍କସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।
  • ଆବେଦନ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଆବାସିକ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ।
  • ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେହି ସ୍ଥାନର ଫୋଟ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଦେବାକୁ ହେବ ।

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା :

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜର CSC କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିପାରିବେ: –

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଯିଏ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାଙ୍କୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେ ଅତି କମରେ ଦଶମ ପାସ୍ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ୍ ।
  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେ ରହୁଥିବା ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ସହିତ ତାଙ୍କର ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ମୌଳିକ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।
  • ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ଯଦି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ବନାଇନେବା ଉଚିତ୍ ।

VLE କ’ଣ? (What is VLE?):

VLE ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଧାରକ ଯିଏ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ନିଜର CSP କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାନ୍ତି ।

CSC କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ :

ଯଦିଓ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରାଶି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ 1.50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏକ CSC କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ: –

  • ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ 500GB ହାର୍ଡ ଡିସ୍କ ସହିତ 1GB RAM ସହିତ ଅତି କମରେ ଦୁଇଟି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ରହିବା ଜରୁରୀ ।
  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହିତ CD ଏବଂ DVD ଡ୍ରାଇଭ୍ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ ।
  • ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ଏକ୍ସପି ସର୍ଭିସ୍ ପ୍ୟାକ୍ 2 କିମ୍ବା ଉନ୍ନତ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ରହିବା ଜରୁରୀ ।
  • ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ଆଉଟ୍ କରିବାକୁ, ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରେ ରଙ୍ଗୀନ ଏବଂ ଧଳା ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟଆଉଟ୍ ବାହାର କରାଯାଇପାରିବ ।
  • ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ବ୍ୟାକ୍ କ୍ୟାମେରା କିମ୍ବା ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ କ୍ୟାମେରା ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।
  • ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପେନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ।
  • ଆପଣଙ୍କର ଡିଭାଇସରେ ଅତି କମରେ 4 ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟାଟେରୀ ବ୍ୟାକଅପ୍ ରହିବା ଜରୁରୀ ।
  • ସ୍କାନ୍ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ସ୍କାନର୍ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଜରୁରୀ ।
  • ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିନା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ 128kbps ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ସୁବିଧା :

ଦେଶରେ ଏହିପରି ଅନେକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଯାହାକି ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ । ନିମ୍ନଲିଖିତଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କେତେକ ସୁବିଧା ଯାହା ପାଇଁ କୌଣସି ନାଗରିକ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଯିବ ।

  • ବୀମା ସେବା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇବାକୁ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ପାରିବେ ।
  • ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ।
  • ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ LIC ସହିତ ଜଡିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ କିମ୍ବା ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ।
  • ଏସବିଆଇ ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ସେବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ।
  • ଯଦି କୌଣସି ନାଗରିକଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଏହାର ସମାଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ।
  • ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଆପଣ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇପାରିବେ, ଯାହା ଆଜିର ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ପରିଚୟ ଅଟେ ।
  • ଏଲଇଡି ଏମଏସୟୁ ସହିତ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା ପାଇବାକୁ ଆପଣ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇପାରିବେ ।
  • ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଦେୟ ସହିତ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଜଳ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବିଲ୍ ଦେୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ତୁମର ରେଲୱେ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆପଣ ରାସ୍ତା ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇପାରିବେ ।
  • ଶିକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ।
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆପଣ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କହିପାରିବେ ।
  • ଯଦି ସରକାର ଏକ ନୂତନ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ।
  • ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କର ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରୁ କିପରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବେ :

ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଆୟ । ଆନୁମାନିକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ CSC କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆରାମରେ ମାସକୁ 20 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିପାରିବେ । ଏକ ସମୟ ମୂଲ୍ୟ ଦେବା ପରେ, ଏହା ଏକ ଆଜୀବନ କାମ ଯାହା କେବେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥିରେ କ୍ଷତିର ଭୟ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ଏହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପରି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ।

FAQ

Q: CSC କ’ଣ? (What is CSC?)

Ans: ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ସେବା ହେଉଛି ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ।

Q: ଓଡିଆରେ Common Service Centre କୁ କଣ କୁହାଯାଏ?

Ans: ଜନ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର / ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ।

Q: CSC ର fullform କଣ ?

Ans: Common Service Centre ।

Q: CSC ଯୋଜନା କ’ଣ?

Ans: ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଡିଜିଟାଲ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଉଛି । ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଏଠାରେ ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ ।

Q: ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର କିପରି ଖୋଲିବେ?

Ans: ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ସାଇଟ୍ ରେ ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ କରିପାରିବେ ।

Also Read:-

Keep yourself Motivated, If you want to be successful in your Life(100+ Best Inspirational Quotes)

Leave a Comment