Dark Web Information in Odia | ଡାର୍କ ର୍ୱେବ୍ ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ଓଡିଆ ରେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବିଷୟରେ ପଢିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ (Dark Web) କ’ଣ? ଏହା କିପରି କାମ କରେ? ଲୋକମାନେ କାହିଁକି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଲଗଇନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଆପଣ ପାଇପାରିବେ ।

Dark Web Information in Odia | ଡାର୍କ ର୍ୱେବ୍ ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଆଜିର ସମୟରେ, ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଡାର୍କ ୱେବ୍ (Dark Web) ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି କି? ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଉତ୍ତର ନା, ତେବେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପଢିବା ପରେ ଆପଣ କାହାକୁବି ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇ ପାରିବେ ।

ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ, ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ, ଏହା ଅନଲାଇନ୍ ସପିଂ ହେଉ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସୂଚନା, ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଯେତେବେଳେ କେହି କେହି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟରେ ପଚାରନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ଅନୁମାନ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଜାଣନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟରେ ମାତ୍ର 2 ରୁ 5 ପ୍ରତିଶତ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ Google, Yahoo ପରି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ଭିତରକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରାୟ 95% ଅଂଶ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା ନାହିଁ । ଯେଉଁଥିରେ ହ୍ୟାକିଂ, ବେଆଇନ ବିକ୍ରୟ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ଅଛି ।

dark web

ଡାର୍କ ୱେବ୍ କ’ଣ? What is Dark Web in Odia ?

ଡାର୍କ ୱେବ୍ (Dark Web), ଡାର୍କ ନେଟ୍ (Dark Net) ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଇଣ୍ଟରନେଟର ସେହି ଅଂଶ ଯାହା Google, Yahoo, Bing ଇତ୍ୟାଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନରେ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହୋଇନଥାଏ ।

ଆପଣ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପାୟରେ ବୁଝିପାରିବେ, ଏହା ଇଣ୍ଟରନେଟର ସେହି ଅଂଶ ଯାହା Deep Web ଭିତରକୁ ଆସେ । ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ 7-10% ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ Surface web କୁହାଯାଏ ।

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅବଶିଷ୍ଟ 95% ଡାର୍କ ୱେବ୍ କିମ୍ବା Deep Web ର ଅଂଶ ବିଶେଷ । ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ସାଧାରଣ ଦୁନିଆରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ । ଏହାକୁ ଅସାଧୁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଉପକରଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ।

ଯେପରିକି – ବେଆଇନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚୋରା ଚାଲାଣ, ମାନବ ଚାଲାଣ, ଡ୍ରଗ୍ସ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ହ୍ୟାକିଂ ବ୍ୟତୀତ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା କାରବାର ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ମୁଦ୍ରା କିମ୍ବା ବିଟକଏନ୍ କାରବାର । ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଡାର୍କ ୱେବ୍ (Dark Web) ଭିତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଆମେ ଏହା ବିଷୟରେ କାହିଁକି ଜାଣିନାହୁଁ । ତେଣୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି, ଡାର୍କ ୱେବରେ ଏପରି ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର IP Address ଲୁକ୍କାୟିତ (Hidden), ତେଣୁ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡିକ କେହି ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ କିଛି tool ସାହାଯ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଇପାରିବ ।

ଡାର୍କ ୱେବ୍ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ tool ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଲୋକପ୍ରିୟ tool ଯେପରିକି – Tor, I2P, anoNet, Freenet ଇତ୍ୟାଦି । ଏହି ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକର ସାହାଯ୍ୟରେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ଆକ୍ସେସ୍ ହୋଇପାରିବ ।

ଲୋକମାନେ କାହିଁକି ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି? Why do People use Dark Net ?

ଲୋକମାନେ ଡାର୍କ ନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି – ଅନେକ ଏହାକୁ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ବେଆଇନ (ସାଇବର ଅପରାଧ) ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ।

ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ କାହାର ଦୃଷ୍ଟି ବିନା ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ, ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ (ସାଇବର ଅପରାଧ) ଅଟେ ।

ଡାର୍କ ୱେବ୍ କିପରି କାମ କରେ? How Dark Web Works?

ଯଦି ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ କିପରି କାମ କରେ, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ କାମ କରେ ।

ଆମେ ସାଧାରଣ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜର ଯେପରିକି – Google Chrome, Mozilla, Firefox, Bing ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରି ଡାର୍କ ନେଟ୍ ର ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଏକ୍ସେସ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜର୍ ଅଛି ଯାହା TOR ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଡାର୍କ ୱେବ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଆକ୍ସେସ୍ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଡାର୍କ ୱେବ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ର ଡୋମେନ୍ ରେ .com, .in, .xyz ଇତ୍ୟାଦି ନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଡଟ ଓନିୟନ (.onion) ଥାଏ ।

ଡାର୍କ ୱେବ୍ କିମ୍ବା ଡାର୍କ ନେଟ୍ କିପରି ଲଗଇନ୍ କରିବେ? How to Login Dark Web (Darknet)?

ଯଦିଓ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ୍ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଡାର୍କ ୱେବରେ ଲଗଇନ୍ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ ।

ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଜିନିଷର ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ VPN (Virtual Private Network) ର ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ହ୍ୟାକରମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆପଣଙ୍କର ପରିଚୟକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖିବ ।

ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଟୋର ବ୍ରାଉଜର (Tor Browser) ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଡାର୍କ ୱେବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

ଡାର୍କ ୱେବ୍ ର ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ (Grams Search Engine) ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଡିସେମ୍ବର 2017 ରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଡାର୍କ ନେଟ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରେ ଡାର୍କନେଟ୍ ଚଳାଇବାର ବିପଦ । Danger of using Dark Net or Dark Web

ଆପଣ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ହେଉଛି ହ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କର ଘର ଯେଉଁଠାରେ ହ୍ୟାକର୍ମାନେ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଡାର୍କ ୱେବ୍ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ତାହା ଏହା ଦର୍ଶାଏ ।

ଏଠାରେ ଯେକୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ହ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବେ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସୂଚନା ଜଣା ପଡିପାରେ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟଙ୍କା ଖାଲି ହୋଇପାରେ ।

ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭାଇରସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଡିଭାଇସକୁ ଡାର୍କ ୱେବରୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ, ଡାର୍କ ୱେବରୁ କୌଣସି ଫାଇଲ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହ୍ୟାକରମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ କିମ୍ବା ଲାପଟପ୍ ର କ୍ୟାମେରାକୁ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ହ୍ୟାକ୍ କରି ଆପଣଙ୍କର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ କରିପାରିବେ ।

ଡାର୍କ ୱେବକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ? How to Use Dark Web Securely?

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଉପାୟରେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ –

  • ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ VPN ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ଏହା ବିନା ଆପଣ କୌଣସି ସମୟରେ ଧରା ପଡିଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।
  • ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ, ତେଣୁ ଏହାର କୌଣସି ୱେବସାଇଟରେ ଆପଣଙ୍କର ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
  • ଡାର୍କ ୱେବରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଫାଇଲ କିମ୍ବା ଲିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ହ୍ୟାକରମାନେ ସର୍ବଦା ଏଠାରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ତଥ୍ୟକୁ ଏକ ଜିଫିରେ ଉଡାଇ ପାରିବେ ।

ସର୍ଫେସ୍ ୱେବ୍ vs ଡିପ ୱେବ୍ vs ଡାର୍କ ୱେବ୍ । Surface Web Vs Deep Web Vs Dark Web

ସର୍ଫେସ୍ ୱେବ୍ କୁ ଅନେକ ଲୋକ କ୍ଲିଅର୍ ୱେବ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ, ଆମେ ଯେଉଁ ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁ । ଏଥିରେ Google, Facebook, Youtube, Online Shoping ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ସମଗ୍ର ଇଣ୍ଟରନେଟର ମାତ୍ର 5% ଅଟେ । ଅନ୍ୟ ସବୁକିଛି ଡାର୍କ ୱେବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଡିପ ୱେବ୍ ହେଉଛି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଜଗତର ସେହି ଅଂଶ ଯାହା ସର୍ଫେସ୍ ୱେବ୍ ପରେ ଆସେ । ଏହା ପ୍ରାୟ 95% ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଟେ । ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଗୁଡିକ ଡିପ ୱେବ୍ ର ୱେବସାଇଟ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଆଇପି ଲୁକ୍କାୟିତ (hidden) ।

ଯଦି ଆମେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହା ଡିପ ୱେବ୍ ର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ । ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବେଆଇନ ଜିନିଷ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଡାର୍କ ୱେବକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ରାଉଜର୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ଯେପରିକି TOR ବ୍ରାଉଜର୍ ।

ଡାର୍କ ୱେବ ୱେବସାଇଟରେ, ଆପଣ ସହଜରେ ବିଟକଏନ୍ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ କ୍ରୟ, ଡ୍ରଗ୍ ବ୍ୟତୀତ ସାଇଟ୍ ହ୍ୟାକିଂ, ବେଆଇନ ଅସ୍ତ୍ର ଭଳି ବେଆଇନ ଜିନିଷ ପାଇପାରିବେ ।

ଆଶାକରେ ଆପଣ ଓଡିଆ ରେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ (Dark Web Information in Odia) ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରୁ, ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଛାତ୍ରମାନେ ଡାର୍କ ୱେବରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ।

ନୋଟ କରନ୍ତୁ: ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସୂଚନା କେବଳ ଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଯଦି ଡାର୍କ ୱେବ୍ କିମ୍ବା ଡାର୍କ ନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା କେହି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହେବ ନାହିଁ । ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପଢନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ସାଇବର ଅପରାଧ କିମ୍ବା ସାଇବର ଫିସିଂରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବେ ।

Note: All the information given in this article is for knowledge only and if someone is harmed by the use of dark web or dark net then our website will not be right for him. Just read this article to better understand the dark web so that you can avoid any kind of cybercrime or cyber phishing.

FAQ :

Q1 : ଡାର୍କ ୱେବ କଣ? What is Dark Web?
Ans: ଡାର୍କ ୱେବ ହେଉଛି ଇଣ୍ଟରନେଟର ସେହି ଅଂଶ ଯାହା Google, Yahoo, Bing ଇତ୍ୟାଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନରେ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହୋଇନଥାଏ ।

Q2 : ଇଣ୍ଟର୍ନେଟ୍ ର କେତେ ପ୍ରତିଶତ ଡିପ ୱେବ ଅଟେ ?
Ans: ଇଣ୍ଟର୍ନେଟ୍ ର ପ୍ରାୟ 95% ପ୍ରତିଶତ ଡିପ ୱେବ ଅଟେ ।

Q3 : କଣ ଡାର୍କ ୱେବ କୁ ସାଧାରଣ ୱେବ ବ୍ରାଉଜର ରେ ଖୋଲି ପାରିବା ?
Ans: ନା

Also Read:-

Leave a Comment