Futuristic Tech in 2050 — Possible Inventions | 2050 ରେ ଭବିଷ୍ୟତର ଟେକ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ

ଭବିଷ୍ୟତର ଉଦ୍ଭାବନ ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତର ବିଶ୍ୱ କିପରି ଆମକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବ ତାହା ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ।

2050 ରେ Tech ଆଡକୁ ବିଶ୍ଵର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ | Futuristic Tech in 2050

Futuristic Tech: ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଆମର ଦିନିକିଆ ଜୀବନରେ ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ଭାବନ ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବ୍ୟାପକ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଛି । ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଚେନ୍ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆଗକୁ ନେବ ଯାହା ଫଳରେ ଏକ ଭବିଷ୍ୟତୀୟ tech ଜଗତ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନୂତନ ରୂପ ଆମେ ସମାଜରେ କିପରି ବାସ କରୁଛୁ ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଅଲିଟି, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଫ୍ ଥିଙ୍ଗସ୍ (IoT) ଏବଂ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବିଭିନ୍ନ ବିପଦ ସମାଧାନ ଦିଗରେ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ହେବ ।

ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ହେବ । ଏହି ବ୍ଲଗ୍ 2050 ରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉଦ୍ଭାବନ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି, ଯେଉଁମାନେ ଭବିଷ୍ୟତର ଭବିଷ୍ୟତବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭାବନ୍ତି ଏହି ଉଦ୍ଭାବନଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ଵ ର ଗତି ବଦଳାଇ ପାରିବେ ।

2050 ରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉଦ୍ଭାବନ | Possible Inventions in 2050

  • AI- ସକ୍ଷମ ମାନବ ରୋବଟ୍ ଏବଂ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ବା ଲୋକମାନଙ୍କର ପୁନର୍ଜନ୍ମ (AI-enabled Human Robots and Reincarnation or Rebirth of People)
  • ସୁପର-ହ୍ୟୁମାନ ପୋଷାକ (Superhuman Clothing)
  • ନବୀକରଣୀୟ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭରଶୀଳତା (Entire Dependency on Renewable Energy)
  • ହାଇପରଲୁପ୍ (Hyperloop)
  • ସ୍ପେସ୍ ଭ୍ୟାକେସନ (Space Vacations)
  • ଡ୍ରୋନ୍ ସମାଧାନ (Drone Solutions)

1. Artificial Intelligence (Robots & Reincarnation) | କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ରୋବଟ୍ସ ଏବଂ ପୁନର୍ଜନ୍ମ):

Futuristic Tech AI Robot
Futuristic Tech

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ମେସିନ୍ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରଗୁଡ଼ିକ AI ର ଦକ୍ଷତା ସହିତ ଚେତନା ଲାଭ କରିବେ ଏବଂ ମାନବଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଡିପମାଇଣ୍ଡ (DeepMind) ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପାଇଁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି ।

ଏହା ସମ୍ଭବ କି? ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇମୋସନାଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର (Artificial Emotional Intelligence) ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, ମେସିନ୍ କିମ୍ବା ରୋବଟଗୁଡିକ ସ୍ୱରର ସ୍ୱର ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀକୁ ବୁଝିବା ଏବଂ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ନକଲି ଭାବନାକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ । ପ୍ରୟୋଗ ବିଜ୍ଞାନର ଏହି ଯାନ୍ତ୍ରିକକରଣର ବିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ, ଏଇ-ସକ୍ଷମ ମାନବ ରୋବଟଗୁଡିକର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ବଡ ।

“ପୁନର୍ଜନ୍ମ ବା ଲୋକମାନଙ୍କର ପୁନର୍ଜନ୍ମ,” ଶୁଣିବାକୁ ଅଦ୍ଭୁତ ଏବଂ ଅଜବ ଲାଗୁଛି, ମୁଁ ଜାଣେ! କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଭବିଷ୍ୟତବାଦି କୁର୍ଜୱିଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭବିଷ୍ୟତରେ, ସ୍କାନିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଉନ୍ନତି ସହିତ ନାନୋବୋଟ୍ ର ଯାନ୍ତ୍ରିକ କୌଶଳର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ, ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନ କିମ୍ବା ମୃତ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ମୃତି ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ନାନୋବଟ୍ ଲଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ।

ବର୍ଦ୍ଧିତ DNA ନମୁନା ସଂଗ୍ରହର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ, ଆମେ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ମୃତିରୁ ଗୋଟିଏ DNA ବାହାର କରିପାରିବା ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ସଂସ୍କରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରିବା ।

2. ସୁପର-ହ୍ୟୁମାନ ପୋଷାକ (Superhuman Clothing):

Futuristic Tech superhuman clothing
Image Credit: New Atlas

ଭବିଷ୍ୟତରେ, ସୁପର-ହ୍ୟୁମାନ ପୋଷାକ (Superhuman Clothing) ର ଉଦ୍ଭାବନ ମଣିଷକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଯୋଗାଇଦେବ, ଏପରିକି ଜଣେ ପଚାଶ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥଳରେ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଏହାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ହୁଣ୍ଡାଇ ଦ୍ୱାରା ନିକଟରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଏକ୍ସୋସ୍କେଲେଟନ୍ ସୁଟ୍ (exoskeleton suit)

ଭବିଷ୍ୟତବାଦୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପରି ଉନ୍ନତ ପୋଷାକର କଳ୍ପନା କରନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିବା କିମ୍ବା ଚାଲିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ କିମ୍ବା ପଲିମର ଜେଲରେ ନିର୍ମିତ ସୁଟ ପରି ସ୍ପାଇଡର୍ ମ୍ୟାନ୍ ପରି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

କେବଳ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ନୁହେଁ, ସେମାନଙ୍କ ଗୋଡରେ କିମ୍ବା ହାତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଭାବ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପର-ହ୍ୟୁମାନ ପୋଷାକ (Superhuman Clothing) ମଧ୍ୟ ଏକ ବୃହତ ସମାଧାନ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା କ୍ଲିନାଟେକ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ (Clinatec laboratories) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯିଏ ଏକ ଏକ୍ସୋସ୍କେଲେଟନ୍ (exoskeleton suit) ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ପକ୍ଷାଘାତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଲିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ।

3. ନବୀକରଣୀୟ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି (Renewable Energy):

Futuristic Tech Renewable Energy
Futuristic Tech

ଭବିଷ୍ୟତବାଦୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର କ୍ୟାବଲିଂର ଭିତ୍ତିଭୂମି (infrastructure of underwater cabling) ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ବିଦେଶରେ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିବ । ତେଣୁ, ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ଆଲୋକିତ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶଗୁଡିକ ସାହାରା ମରୁଭୂମି ପରି ସ୍ଥାନରୁ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ସୁବିଧା ପାଇବେ ।

ବିଦେଶରେ ସୌର ଶକ୍ତି ଆଙ୍କିବା ପାଇଁ ଦେଶଗୁଡିକର ଉପଲବ୍ଧତା ସୌର ଶକ୍ତି ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ବାଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ବିନିଯୋଗ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିସହ, ଆଣବିକ ଫ୍ୟୁଜନର ସଶକ୍ତିକରଣ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ର shortage କୁ ପୂରଣ କରିବ । ଶେଷରେ, ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନର ବ୍ୟବହାର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରାକ୍ ହରାଇବ ।

Solar Energy and its importance in Odia

4. ହାଇପରଲୁପ୍ (Hyperloop):

Futuristic Tech Hyperloop
Futuristic Tech

ହାଇପରଲୁପ୍ ହେଉଛି ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ପରିବହନ ର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଯାହା ଟେସଲା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏବଂ ବିକଶିତ । ବିସ୍ତାରରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଗତି ପ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହା ନଳି ପରି ଢାଞ୍ଚା ଦ୍ୱାରା ଆବଦ୍ଧ ଯେଉଥିରେ ଏକ vacuum ମାଧ୍ୟମରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ପରିବହନର ଗତି vacuum ରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସହିତ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ଅଧିକ ।

ଟେସଲା (Tesla)ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏବଂ ସହରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ସଂଯଗ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ, ହାଇପରଲୋପ୍ ଏକ ବିଶ୍ୱ ପରିବହନ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପରିଣତ ହେବ ଏବଂ ପରିବହନ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

5. ସ୍ପେସ୍ ଭ୍ୟାକେସନ (Space Vacations):

Futuristic Tech Space Vacations
Futuristic Tech

ସ୍ପେସ୍ ଭ୍ୟାକେସନ (Space Vacations)!” ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ’ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ (Jeff Bezos’ Blue Origin)ଏବଂ ଏଲୋନ୍ସ୍ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ (Elon’s SpaceX) ପରି ରକେଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୁ ସଫଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ପେସ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ମଡେଲ୍ ବିକଶିତ କରିବାରେ ଆଗେଇ ଆସିଛି, ଯାହା ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପରିଦର୍ଶନର ଦିଗକୁ ସଶକ୍ତ କରିବ । ଏହି ସ୍ପେସ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଏବଂ କେବଳ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ । ଭବିଷ୍ୟତରେ, ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ସୁଯୋଗ, ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟର ରାସ୍ତା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଏକ ବୃହତ ପରିଚାଳକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

6. ଡ୍ରୋନ୍ ସମାଧାନ (Drone Solutions):

Futuristic Tech Drone
Futuristic Tech

ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରିମାଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁଳନାରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଧିକ ହେବ, ଅସ୍ଥିର ଖଣି ଜୋନ୍ ପରି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ପରିବେଶ ହେତୁ ମଣିଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ, ଇଙ୍କୋନୋଭା (Inkonova) ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହିପରି ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକୁ ସ୍କାନ କରିବା ପାଇଁ, ଉଡ଼ି ପାରୁଥିବା , ଚଢି ପାରୁଥିବା ଏବଂ ଲେଜର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଇମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜଡ୍ ଦକ୍ଷତା ଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ପେଡୱର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏରିଆଲ୍ ରୋବୋଟିକ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର (Aerial Robotics technology) ଏହି ଅଗ୍ରଗତି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ଜାଗାରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାନବଜାତି ଦ୍ୱାରା ସ୍ପର୍ଶ ହୋଇନାହିଁ ।

ଏଥିସହ, ଆମାଜନ ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିତରଣ ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ନିଯୁକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତବାଦୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିତରଣ ଡ୍ରୋନଗୁଡିକର ଭବିଷ୍ୟତରେ ବ୍ୟାପକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଅଟେ ଯାହାର ଅର୍ଥ ଏହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଛୋଟ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ । ଶେଷରେ, ଡ୍ରୋନ୍ ବିମାନ ଚଳାଚଳର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି , ବିଶେଷ କରି ସାମରିକ ଗୁପ୍ତଚରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୀରିକ୍ଷଣ ଏବଂ ମ୍ୟାପିଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ।

Also Read:-

Leave a Comment