Greenhouse harmful effects and facts in Odia

ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ / ସବୁଜ ଗୃହ ପ୍ରଭାବ, ଉପକାରିତା , ଅପକାରିତା ପ୍ରବନ୍ଧ | Greenhouse effects and facts in Odia

ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ସବୁଜ ଗୃହର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଭାବରେ କାମ କରେ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା 31 ପ୍ରତିଶତ ଆଲୋକ କିରଣ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରୁ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇ ମହାକାଶକୁ ଯାଏ ଏବଂ 20 ପ୍ରତିଶତ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଦ୍ୱାରା ଅବଶୋଷିତ ହୁଏ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅବଶିଷ୍ଟ ଶକ୍ତି ପୃଥିବୀର ମହାସାଗର ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଥିବା ତଥ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଅବଶୋଷିତ ହୁଏ । ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଉତ୍ତାପରେ ପରିଣତ କରେ, ଯାହା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଥିବା ବାୟୁକୁ ଗରମ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଉପସ୍ଥିତ କେତେକ ଗ୍ୟାସ୍ ସବୁଜ ଗୃହର ପୃଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଉତ୍ତାପକୁ ପୃଥିବୀ ସହିତ ବାନ୍ଧି ରଖିଥାଏ ।

ସବୁଜ ଗୃହର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ?

ସବୁଜ ଗୃହ ପ୍ରଭାବ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଘଟଣା, ଯାହା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଗରମ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଏହା ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି । ସବୁଜ ଗୃହରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଶକ୍ତି ହାଲୁକା କିରଣ ଆକାରରେ ଏକ ପୃଷ୍ଠକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ସବୁଜ ଗୃହକୁ ଆସେ । ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା କିଛି ଶକ୍ତି ମୃତ୍ତିକା, ଗଛ ଏବଂ ସବୁଜ ଗୃହର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଶୋଷିତ ହୁଏ । ଏହି ଅବଶୋଷିତ ଶକ୍ତିର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଉତ୍ତାପରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ଯାହା ସବୁଜ ଗୃହକୁ ଗରମ ରଖେ । ସବୁଜ ଗୃହରେ ଥିବା ପୃଷ୍ଠ ଏହି ଉତ୍ତାପକୁ ବଜାୟ ରଖେ ଏବଂ ସବୁଜ ଗୃହର ତାପମାତ୍ରା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ସବୁଜ ଗୃହରେ ଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ତାପକୁ ଶୋଷିଥାଏ, ଯାହା ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ କରିଥାଏ । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସବୁଜ ଗୃହ ଗ୍ୟାସ୍ ହେଉଛି ଜଳୀୟ ବାଷ୍ପ ଏବଂ ଏହା ସବୁଜ ଗୃହ ପ୍ରଭାବରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍, ମିଥେନ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରସ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ପ୍ରଭାବରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନର ପ୍ରତିଶତ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ।

ଯଦି ପୃଥିବୀରେ ସବୁଜ ଗୃହର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ନଥାନ୍ତା, ତେବେ ପୃଥିବୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା 18C ହୋଇଥାନ୍ତା । ପୃଥିବୀର ଜଳବାୟୁରେ ଉଷ୍ମତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ଆମ ପୃଥିବୀର ଚତୁର୍ଥାଂଶରେ ଜଳ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ଜଳ ପୃଥିବୀରେ ତିନୋଟି ରୂପରେ ଅଛି, ବରଫ, ତରଳ ଏବଂ ବାଷ୍ପ । ପୃଥିବୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜଳ ଚକ୍ର ଯୋଗୁଁ ଜଳ ଗୋଟିଏ ରୂପରୁ ଅନ୍ୟ ରୂପକୁ ବଦଳିଥାଏ ଏବଂ ଆମ ଜୀବନକୁ ନିୟମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଥାଉ । ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ସବୁଜ ଗୃହ ଗ୍ୟାସ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା:

ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍/ ସବୁଜ ଗୃହ ଗ୍ୟାସର ନାମକାର୍ବୋନିକ ନାମବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଏହି ଗ୍ୟାସର ଶତକଡା
ଜଳୀୟ ବାଷ୍ପ (Water vapor)H2O36-70%
ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ (Carbon dioxide)CO29-26%
ମିଥେନ (Methane)CH44-9%
ନାଇଟ୍ରସ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ (Nitrous oxide)N2O3-7%
ଓଜୋନ (Ozone)O3—-
କ୍ଲୋରୋଫ୍ଲୋରୋକାର୍ବନ୍ (Chlorofluorocarbons)CFCs—-

ବୁଜ ଗୃହର ପ୍ରଭାବ ବୃଦ୍ଧି (Greenhouse effect increase)

ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ବିଶ୍ଵର ତାପମାତ୍ରାରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ବୃଦ୍ଧି | ଏହି ସବୁଜ ଗୃହ ଗ୍ୟାସ୍ ର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରାର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ମାନବ ନିର୍ମିତ । ମଣିଷ ନିଜର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଗଛ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଆସୁଛି । ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି, ଏହାର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା 11°C ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ 2030 ସୁଦ୍ଧା ଏହି ତାପମାତ୍ରା 5°C ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଆମେ ଏହାର ଅନେକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛୁ ଯେପରିକି ମରୁଭୂମିରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଅତ୍ୟଧିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃଷ୍ଟିପାତର ଅଭାବ ଏବଂ ଗ୍ଲାସିଅରରେ ବରଫ ମଧ୍ୟ ତରଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଯଦି ଏହି ସବୁ ଏହିପରି ଜାରି ରହେ, ତେବେ ଦିନଟି ଦୂର ନୁହେଁ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଧ୍ୱଂସ ଆଡକୁ ଯିବ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ଏହିପରି ଭାବରେ ବଢିବାରେ ଲାଗେ, ତେବେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗରମ ପବନ ବହିବ, ତେବେ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ଉପସ୍ଥିତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଯିବେ। ଏପରିକି ପାନୀୟ ଏବଂ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ଜଳ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଗଛ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଲାଗିବ । ତେଣୁ ଆଜି ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ବଢୁଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ପୃଥିବୀର ଅସ୍ତିତ୍ୱ କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ।

ପରିବେଶ / ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର କାରଣ (Greenhouse effect is caused )

ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ଉଭୟ ପରସ୍ପରଠାରୁ ବହୁତ ଭିନ୍ନ, ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାଧାରଣ ଏବଂ ଆମେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷରେ ତିନୋଟି ଋତୁ, ଖରା, ବର୍ଷା ଏବଂ ଶୀତ ଅନୁଭବ କରୁ । ଆମେ ଏହି ଋତୁର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସହଜରେ ବୁଝିପାରୁ, କିନ୍ତୁ ଜଳବାୟୁର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଥର ଏବଂ ଏହି ଧୀର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଆମେ ଠିକ ଭାବରେ ବୁଝିପାରୁ ନାହୁଁ । କିନ୍ତୁ ଜଳବାଯୁର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ଜୀବମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ । ଜଳବାୟୁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉଭୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟକୃତ । ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆମର କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କାରଣଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଆମେ ନିଜକୁ ପୃଥିବୀର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଥିବା ଅସୁବିଧାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର କାରଣ ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣ:

  • ମାଳଦ୍ୱୀପ ସ୍ଥାନାନ୍ତର
  • ଆଗ୍ନେୟଗିରି
  • ସମୁଦ୍ର ତରଙ୍ଗ
  • ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ
Greenhouse effect
Image credit:- sgkplanet.com

ମନୁଷ୍ୟ କୃତ କାରଣ:

  • ଏପରି ଅନେକ ମନୁଷ୍ୟ କୃତ କାରଣ ଅଛି, ଯାହାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ପରିବେଶରେ ସବୁଜ ଗୃହ ଗ୍ୟାସର ସ୍ତର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଳବାୟୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ,
  • କୋଇଲା, ପେଟ୍ରୋଲ, ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପରିବେଶକୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଉଛି ।
  • ଲଗାତାର ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା କାରଣରୁ ପରିବେଶରେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୋଷିତ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।
  • ଶିଳ୍ପାୟନ ହେତୁ ନୂତନ ସବୁଜ ଗୃହ ଗ୍ୟାସ୍ ମଧ୍ୟ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଶୁଛି , ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାପମାତ୍ରା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।
  • କୃଷିରେ ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଛିଞ୍ଚିବା ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
  • ଘର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଶିଳ୍ପାୟନ ପାଇଁ ଜମି ପାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗଛ କାଟିବା କାରଣରୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ଆମ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଏବଂ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଦିଗରେ ଯିବା ଏବଂ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ କିପରି ଉନ୍ନତି ଅଣାଯାଇ ପାରିବ ।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି, ଯଦି ସବୁଜ ଗୃହର ପ୍ରଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ, ତେବେ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଆସିବ ଯେବେ ପୃଥିବୀରେ ମାନବ ଜୀବନ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏହି ପ୍ରୟାସ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

  • ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗଛ ଲଗାନ୍ତୁ ।
  • ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ନଦୀଗୁଡ଼ିକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବାକୁ ପଡିବ ।
  • କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ଯଦି କ୍ଷେତରେ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Also Read:

Leave a Comment