How To Make Money From Home | 16 Best Way to Earn Money In Odia

ଆଜିର ସମୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଟଙ୍କା । ଯଦି ଟଙ୍କା ନାହିଁ ତେବେ ଜୀବନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ଶୁଣୁ, ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ କି? ହଁ, ଏହା ସହଜ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଅସମ୍ଭବ କି? କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

2021 ଘରେ ବସି କିପରି ରୋଜଗାର କରିବେ । how to make money from home

ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଛୋଟ ସହରର ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘର ଛାଡିବାକୁ ପଡେ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଏହା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଘର ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଜାଗାରେ ରହିବା, କିମ୍ବା ସେମାନେ ଘରର ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ ନେଇଯାଈ ଅନ୍ୟ ଜାଗାରେ ଚଳିବା କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ବିନା ବଞ୍ଚିପାବା, ଏଗୁଡିକ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଘରେ ବସି କିପରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ମନକୁ ଆସେ । ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇବେ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ଲଗ୍ “ଘରେ ବସି କିପରି ରୋଜଗାର କରିବେ” ଓଡିଆରେ ଲେଖା ହୋଇଛି । ଏହି ବ୍ଲଗ୍ ସେହି ଗୃହିଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଘରେ କାମ କରନ୍ତି । ମୁଁ ମୋ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଦେବାକୁ ଚାହେଁ । ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ସୁଯୋଗ । ଯଦି ମହିଳା ଘରେ ନ ରହନ୍ତି ତେବେ ଘରେ ଏବଂ ଆଜିର ଦିନରେ ସୁଖ ନାହିଁ ।

ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ମୋର କାମ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା, ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସହଜ କଥା କହୁଛି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱଳ୍ପ ବିନିଯୋଗରେ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ନିଜର ୱେବସାଇଟ୍ ବନାନ୍ତୁ (Start your own website) :

ଯଦି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କିପରି ଲେଖାଯାଏ ଏବଂ ଭଲ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଲେଖିପାରିବେ ତେବେ ଆପଣ ସହଜରେ ନିଜର ୱେବସାଇଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ । ଆଜିକାଲି, ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଜ୍ଞାନର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ କିପରି ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଆମର ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପଢିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଅତି ସହଜରେ ନିଜର ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ ।

ୱେବ୍ ଡିଜାଇନର୍ (Web Design) :

ଯଦି ଆପଣ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଘର ବାହାରକୁ ଚାକିରି ପାଇଁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ୱେବ୍ ଡିଜାଇନ୍ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଅଛି ଏବଂ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଜଣେ ଫ୍ରିଲାନ୍ସର୍ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ରୁ ୱେବ୍ ଡିଜାଇନ୍ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ଆପ୍ଲିକେଶନ ଡେଭ୍ଲପମେଣ୍ଟ (Application Development) :

ଯଦି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କିପରି ଆପ୍ଲିକେଶନ ଡେଭ୍ଲପମେଣ୍ଟ କରାଯାଏ, ତେବେ ଜଣେ ଫ୍ରିଲାନ୍ସର୍ ପରି, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି କାମ କରିପାରିବେ । ଆଜିକାଲି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆପ୍ସର ଚାହିଦା ବହୁତ ଅଧିକ, ତେଣୁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ଡେଭ୍ଲପର୍ (Devloper) :

ଅନେକ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସଫ୍ଟୱେର୍ କିମ୍ବା ଡେଭ୍ଲପର୍ (Devloper) ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବଡ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏକ ଡେଭଲପର୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ଏହି କାମ ଜାଣନ୍ତି, ଏବଂ ଆପଣ କିଛି ଦିନ ତାଲିମ ନେଇ ଏହା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଘରେ ବସି ଏହିପରି ଫ୍ରିଲାନ୍ସର୍ କାମ କରିପାରିବ ।

 how to make money from home

କନ୍ଟେଣ୍ଟ ଲେଖକ (Content Writer) :

ଯଦି ଆପଣ ଲେଖିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ, ଇଣ୍ଟରନେଟ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଭଲ ଇଂରାଜୀ ଜାଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବହୁତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଆଜିକାଲି କନ୍ଟେଟେଣ୍ଟ ଲେଖିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋର୍-ସୋରରେ ଚାଲିଛି, ଲୋକମାନେ ଘରେ ବସି ବ୍ଲଗ୍ ଲେଖି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ତୁମେ ତୁମର ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ଜଣେ ଫ୍ରିଲାନ୍ସର୍ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିବେ । ଆପଣ ଏକ ବ୍ଲଗ୍ ଲେଖି ଘରେ ସହଜରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

କନ୍ଟେଣ୍ଟ ଲେଖିବା ବ୍ୟବସାୟ (Content Writing Business) :

ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ପରି କାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ କନ୍ଟେଣ୍ଟ ଲେଖିବା ବ୍ୟବସାୟ (Content Writing Business) ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । ଆପଣ ନିଜେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଏହି କାମ କରିପାରିବେ ।

ଅନଲାଇନ୍ କୋଚିଂ (Online Coaching) :

ଆଜିକାଲି ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନର ପଦ୍ଧତି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ଆପଣ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ପାଇପାରିବେ । ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଘରୁ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ ।

ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର୍ (Tiphin Center) :

ଯଦି ଆପଣ ରୋଷେଇ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ତେବେ ଆଜିର ସମୟରେ ଏହା ଏକ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିଥାଏ, କାରଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ପେଟ ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ଏବଂ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପୁରାଦିନ କ୍ଳାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଭଲ ସୁସ୍ବାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର୍ ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କୁ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ । ଏହି କାମ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଛୋଟ ସ୍କେଲରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖରଚାନ୍ତ କରିବ ନାହିଁ । ଆପଣ ନିଜ ଘର ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କିଛି ଟିଫିନ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ।

କୁକିଂ କ୍ଲାସ (Cooking classes) :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ରାନ୍ଧିବାର କୌଶଳ ଜଣା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ । ଆପଣ ଏହି କାମ ନିଜେ ଘରେ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରାନ୍ଧିବା କୌଶଳ ର ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାକୁ ଯୂଟ୍ଯୂବ୍ (youtube) ରେ ଶେୟାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାଦ୍ଵାର ଆପଣ ଘରେ ବସି ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଯୂଟ୍ଯୂବ୍ (youtube) ରେ ଏକ ଏକାଉନ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଭିଡିଓ ର recoding ଓ editing ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମୋବାଇଲ ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ।

ଟିୟୁସନ (Tution) :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ, ଆପଣ ଛୋଟରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଲାସ୍ ରଖିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବ୍ୟତୀତ କଲେଜ ପିଲାମାନେ ପଢି ପାରିବେ । ଆପଣ ଶିକ୍ଷା ଦାନ କରି ଘରେ ବସି ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ଇଂଗ୍ଲିଶ ସ୍ପିକିଙ୍ଗ କ୍ଳାସ (English Speaking Classes) :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଇଂରାଜୀରେ ଭଲ ଜ୍ଞାନ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାର ଇଛା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଇଂଗ୍ଲିଶ ସ୍ପିକିଙ୍ଗ କ୍ଳାସ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଆପଣ କିପରି ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷା ଦେବେ ସେ ବିଷୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଏବଂ ଆପଣ ସହଜରେ ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନିଜ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ ।

ପରାମର୍ଶଦାତା (Counselor) :

ଆପଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦେଇପାରିବେ ଯେପରିକି ଯେକୌଣସି ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ, ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ କିମ୍ବା ଭୁଲ ମତ, ବିବାହ ମତ, ବ୍ୟବସାୟିକ ମତ, ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ବିଷୟରେ ମତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜ୍ଞାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ, ରିଜ୍ୟୁମ୍ ଏବଂ ସିଭି ତିଆରି କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଜ୍ୟ କରିପାରିବେ, ଏଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଜିନିଷ ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ଏହି ସାର୍ଭିସ ପ୍ରଦାନ କରି ଆପଣ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପାର୍ଟିର ପ୍ଲାନିଂ :

ଆପଣ କାହାର ବିବାହ କିମ୍ବା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ରହି ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ, କାରଣ ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ଧ୍ୟାନ କେବଳ ବିବାହ ଭୋଜି, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୋଷାକରେ ହିଁ ଅଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ରୀତିନୀତି ସବୁ ଭୁଲି ଗଲେଣି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ।

ଯୋଗ କ୍ଲାସ୍ (Yoga Classes) :

ଥରେ ତାଲିମ ନେଇ ଆପଣ ଯୋଗ କ୍ଲାସ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ଯୋଗ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ବହୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସିଡି ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଫିଟନେସ ପ୍ରତି ବହୁତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି, ଆପଣ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଥରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କଠାରୁ ତାଲିମ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ଡାନ୍ସ କ୍ଳାସ (Dance Classes) :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାନ୍ସ ରେ ଦକ୍ଷତା ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏକ ଡାନ୍ସ କ୍ଳାସ (Dance Classes) ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର କଳା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ ଏବଂ ଆପଣ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ କଳା ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇପାରିବେ । ଆପଣ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବେ । ଡ୍ୟାନ୍ସ କ୍ଲାସ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଯୋଗ, ଏରୋବିକ୍ସ ଶିଖିପାରିବେ ।

ମ୍ୟୁଜିକ୍ କ୍ଲାସ୍ (Music Classes) :

ଯଦି ତୁମର ସଂଗୀତର କଳା ଅଛି, ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଦକ୍ଷତା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ମ୍ୟୁଜିକ୍ କ୍ଲାସ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କଳା ଠାରୁ ସଂଗୀତ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ପାଇପାରିବେ ।

Also Read :

Leave a Comment