List of Chief Ministers of India, Party Name, State, Union Territory 2021

ଭାରତର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତାଲିକା, ପାର୍ଟିର ନାମ, ରାଜ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ | List of Chief Ministers of India, Party Name, State, Union Territory 2021

ଭାରତରେ 28 ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ 9 ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି । ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକ ଆହୁରି ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ଛୋଟ ପ୍ରଶାସନିକ ବିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ । ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶ ଇତିହାସରେ ବିଭିନ୍ନ ଜାତି ଦ୍ଵାରା ଶାସିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳର ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରଶାସନିକ ବିଭାଜନ ରହିଛି । ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ସମୟରେ ମୌଳିକ ପ୍ରଶାସନିକ ଢାଞ୍ଚା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକାର ଥିଲା ।

1947 ରୁ 1950 ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ ୟୁନିଅନରେ ଏକୀଭୂତ ହୋଇଥିଲେ । ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଦେଶରେ ପରିଣତ ହେଲା । ରାଜପୁତାନା, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିନ୍ଦୁପ୍ରଦେଶକୁ ପୃଥକ ରାଜ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଭୋପାଳ, ବିଲାସପୁର, ମାଇସୋର ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାହାକି ପୃଥକ ପ୍ରଦେଶ ଥିଲା ଏଥିରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । 26 ଜାନୁଆରୀ 1950 ରେ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଭାରତ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ ହେଲା । 1950 ରେ ସମ୍ବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ତିନି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା –

  • Part A ରାଜ୍ୟ – ଏହା ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଥିଲା । ଏହାକୁ ଜଣେ ନିର୍ବାଚିତ ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବିଧାୟକ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ଏଥିରେ ଆସାମ, ବିହାର, ବମ୍ବେ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମାଡ୍ରାସ, ଓଡ଼ିଶା, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।
  • Part B ରାଜ୍ୟ – ଏଥିରେ ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଆସନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ କରୁଥିଲେ । ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ ହେଉଥିଲେ । ଏଥିରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାରତ, ମାଇସୋର, ପଟିଆଲା, ରାଜସ୍ଥାନ, ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୋଚିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।
  • Part C ରାଜ୍ୟ – ଅଜମେର, ଭୋପାଳ, ବିଲାସପୁର, କୋରଗ, ଦିଲ୍ଲୀ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, କଛ, ମଣିପୁର, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ବିନ୍ଦୁପ୍ରଦେଶ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।
img. credit: Jagranjosh

ଭାରତର ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ (Indian All States, capital and their chief minister or CM with political party names in Odia)

ରାଜ୍ୟର ନାମ ରାଜଧାନୀମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଦଳର ନାମ
ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶଅମରାବତୀଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ( Congress party )
ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶଇଟାନଗରପେମା ଖଣ୍ଡୁ ( BJP )
ଆସାମଦିସପୁରସରବନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ ( BJP )
ବିହାରପାଟନାନୀତୀଶ କୁମାର ( JD )
ଛତିଶଗଡରାୟପୁରଭୁପେଶ ବାଘେଲ (INS)
ଗୋଆପାନଜୀପ୍ରମୋଦ ସାୱନ୍ତ ( BJP )
ଗୁଜୁରାଟ ଗାନ୍ଧିନଗରବିଜୟ ରୂପାନି ( BJP )
ହରିୟାଣା ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟର ( BJP )
ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଶିମଲାଜୟ ରାମ ଠାକୁର ( BJP )
ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଞ୍ଚିହେମନ୍ତ ସୋରେନ୍ ( Jharkhand Mukti Morcha )
କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବାଙ୍ଗାଲୋରବି.ଏସ୍ ୟେଦୁରୁପ୍ପା ( BJP )
କେରଳ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ପିନାରାଇ ବିଜୟ ( Communist Party of India )
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭୋପାଳଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ( BJP )
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁମ୍ବାଇଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ( Shiv Sena )
ମଣିପୁର ଇମ୍ଫାଲବିରଣ ସିଂ ( BJP )
ମେଘାଳୟ ଶିଲୋଙ୍ଗକୌନରାଡ ସାଙ୍ଗମା ( National People’s Party )
ମିଜୋରାମ ଆଇଜୋଲଜୋରାମଥାଙ୍ଗା ( Mizo National Front )
ନାଗାଲାଣ୍ଡ କୋହିମାନେଫିଉ ରିଓ ( NDPP )
ଓଡ଼ିଶା ଭୁବନେଶ୍ୱରନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ( BJD )
ପଞ୍ଜାବ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ( INS )
ରାଜସ୍ଥାନ ଜୟପୁରଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ( INS )
ସିକ୍କିମ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟକ୍ପୱାନ୍ ଚାମଲିଂ ( ସିକ୍କିମ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ )
ତାମିଲନାଡୁ ଚେନ୍ନାଇଏଡାପାଦୀ କେ ପଲାନିସ୍ୱାମୀ
ତେଲେଙ୍ଗାନା ହାଇଦ୍ରାବାଦରକେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ( Telangana Pradesh Congress Committee )
ତ୍ରିପୁରା ଅଗରତାଲାବିପ୍ଲବ କୁମାର ଦେବ ( BJP )
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶଲକ୍ଷ୍ନୌ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ( BJP )
ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଦେହରାଡୁନ୍ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ରାୱତ ( BJP )
ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୋଲକାତାମମତା ବାନାର୍ଜୀ (All India Trinamool Congress)

ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ (Union Territories of India, their capital and CM names ) –

କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ରାଜଧାନୀମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ / ସରକାର
ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରଲେଫ୍ଟନେଣ୍ଟ ଜନରାଲ ଅଜୟ କୁମାର ସିଂ
ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ବିପି ସିଂ ବଦନୋରେ
ଦାଦ୍ରା ଏବଂ ନାଗର ହାଭେଲିସିଲଭାସାପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଖୋଦା ପଟେଲ
ଦାମନ୍ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପ ଦାମନ୍ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଖୋଦା ପଟେଲ
ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ କାବାରତୀଫାରୁକ୍ ଖାନ୍
ଦିଲ୍ଲୀ ଦିଲ୍ଲୀଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ
ପଣ୍ଡିଚେରୀ ପଣ୍ଡିଚେରୀଭି ନାରାୟଣସ୍ୱାମୀ
ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର
ଲଦାଖଲେହ
  1. ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ – 1 ଅକ୍ଟୋବର 1953 ରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏଠାର ରାଜଧାନୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ପରେ ଏହାର ରାଜଧାନୀ ଅମ୍ରାବତୀ ହୋଇଗଲା । ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି ବିଶାଖାପାଟନମ୍ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ତେଲୁଗୁ |
  2. ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ – 20 ଫେବୃଆରୀ 1987 ରେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଇଟାନଗର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ଇଂରାଜୀ ।
  3. ଆସାମ – ଆସାମ ରାଜ୍ୟ 1 ​​ଏପ୍ରିଲ 1912 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ଡିସପୁର । ଗୁଆହାଟି ହେଉଛି ଆସାମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ଆସାମୀୟ, ବଙ୍ଗାଳୀ, ବୋଡୋ ।
  4. ବିହାର – 1 ଏପ୍ରିଲ 1936 ରେ ବିହାର ରାଜ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ପାଟନା । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ, ଉର୍ଦ୍ଦୁ ।
  5. ଛତିଶଗଡ – ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ଅଲଗା ଏହାର ନଭେମ୍ବର 1, 2000 ରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ |
  6. ଗୋଆ – ଏହା 30 ମଇ 1987 ରେ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ପାନଜୀ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି କୋଙ୍କଣୀ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି ଭାସ୍କୋ ।
  7. ଗୁଜୁରାଟ – ଏହା 1 ମଇ 1960 ରେ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଗାନ୍ଧିନଗର । ଅହମ୍ମଦାବାଦ ହେଉଛି ଗୁଜୁରାଟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ଗୁଜରାଟୀ ।
  8. ହରିୟାଣା – ଏହା 1 ନଭେମ୍ବର 1966 ରେ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି ଫରିଦାବାଦ, ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ, ପଞ୍ଜାବୀ ।
  9. ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ – ଏହା 25 ଜାନୁଆରୀ 1971 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଶିମଲା । ଏହାର ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ ।
  10. ଝାଡଖଣ୍ଡ – ଏହା 15 ନଭେମ୍ବର 2000 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ରାଞ୍ଚି । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି ଜାମସେଦପୁର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ ।
  11. କର୍ଣ୍ଣାଟକ – ଏହା 1 ନଭେମ୍ବର 1956 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ବାଙ୍ଗାଲୋର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି କନ୍ନଡ ।
  12. କେରଳ – ଏହା ମଧ୍ୟ 1 ନଭେମ୍ବର 1956 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍, ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ମାଲାୟାଲମ୍ ।
  13. ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ – ଏହା ସ୍ୱାଧୀନତାର ଦିନ 15 ଅଗଷ୍ଟ 1947 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସବୁଠୁ ବଡ ସହର ଇନ୍ଦୋର ଅଟେ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ ।
  14. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର – ଏହା 1 ମଇ 1960 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ମୁମ୍ବାଇ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ମରାଠୀ ।
  15. ମଣିପୁର – ଏହା 21 ଜାନୁଆରୀ 1972 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଇମ୍ଫାଲ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ମଣିପୁରୀ ।
  16. ମେଘାଳୟ – ଏହା 21 ଜାନୁୟାରୀ 1972 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଶିଲଙ୍ଗ | ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଇଂରାଜୀ, ହିନ୍ଦୀ, ଗାରୋ, ଖାସି, ପାନାର |
  17. ମିଜୋରାମ – ଏହା 20 ଫେବୃଆରୀ 1987 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଆଇଜଲ୍ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ମିଜୋ, ଇଂରାଜୀ ।
  18. ନାଗାଲାଣ୍ଡ – 1 ଡିସେମ୍ବର 1963 ରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ କୋହିମା, ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି ଦିମାପୁର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ଇଂରାଜୀ ।
  19. ଓଡ଼ିଶା – ଏହା 1 ଏପ୍ରିଲ 1936 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ଓଡିଆ ।
  20. ପଞ୍ଜାବ – ଏହା 15 ଅଗଷ୍ଟ 1947 ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ । ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି ଲୁଧିଆନା । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ପଞ୍ଜାବୀ ।
  21. ରାଜସ୍ଥାନ – ଏହା 26 ଜାନୁଆରୀ 1950 ରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଜୟପୁର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ ।
  22. ସିକ୍କିମ୍ – 16 ମଇ 1975 ରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଗାଙ୍ଗଟୋକ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଭୁଟିଆ, ଗୁରୁଙ୍ଗ, ଲେଚା, ଲିମ୍ବୁ, ମଙ୍ଗଗର, ନେପାଳୀ, ନୁଆରି, ଶେର୍ପା, ସୂର୍ଯ୍ୟୱର, ତମାଙ୍ଗ ।
  23. ତାମିଲନାଡୁ – ଏହା 26 ଜାନୁଆରୀ 1950 ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଚେନ୍ନାଇ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ତାମିଲ ।
  24. ତେଲେଙ୍ଗାନା – ଏହା 2 ଜୁନ୍ 2014 ରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ତେଲୁଗୁ, ଉର୍ଦ୍ଦୁ ।
  25. ତ୍ରିପୁରା – ଏହା 21 ଜାନୁୟାରୀ 1972 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଅଗରତାଲା । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ବଙ୍ଗାଳୀ, ତ୍ରିପୁରୀ ।
  26. ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ – ଏହା 22 ମାର୍ଚ୍ଚ 1902 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ।
  27. ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ – ଏହା 9 ନଭେମ୍ବର 2000 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଏହାର ରାଜଧାନୀ ଦେହରାଡୁନ୍ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତ ଅଟେ ।
  28. ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ – ଏହା 15 ଅଗଷ୍ଟ 1947 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି କଲିକତା । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଭାଷା ହେଉଛି ବଙ୍ଗାଳୀ ।

Also Read:-

Leave a Comment