ପିଏମ ମୋଦୀ e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ 2021, ପେମେଣ୍ଟ ମୋବାଇଲ ଆପ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି । Best payment app

ପିଏମ ମୋଦୀ e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ 2021, ପେମେଣ୍ଟ ମୋବାଇଲ ଆପ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି କ’ଣ ଲାଭ, କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ, ପେମେଣ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍, ଡାଉନଲୋଡ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ, ଭାଉଚର୍ (e-RUPI Digital Platform in Odia ) (Benefit, Uses, Mobile Application, Download, Bank List, Voucher)

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଗମନ ପରେ ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସବୁକିଛି ଧୀରେ ଧୀରେ ଡିଜିଟାଲ ରୂପରେ ପରିଣତ ହେଉଛି । ଏହି ଡିଜିଟାଲ ବିପ୍ଳବରେ ଆଉ ଏକ ନୂତନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଡିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି, ଯାହା ଆଜି ଅପରାହ୍ନ 4 ଟା ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ହଁ, ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ସହଯୋଗରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହା ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

e-Rupi
credit – pib.gov.in

e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ 2021

e-RUPI ଲଞ୍ଚ ଡୀଟେଲ

ନାମ e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫୟର୍ମ
ଲଞ୍ଚ ତାରିଖ august 2021
ଲଞ୍ଚ କରିଲେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
ଲଞ୍ଚ ର ମାଧ୍ୟମ ଭିଡିଓ କୋନଫେରେନ୍ସି
ଲାଭାର୍ଥୀ ଭାରତ ର ନାଗରିକ
ଲାଭ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାର ନୂଆ ପ୍ଲାଟଫୟର୍ମ

e-RUPI କଣ ?

ନିକଟରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନାମକ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ନଗଦବିହୀନ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ-ବିହୀନ ଡିଜିଟାଲ୍ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ e-RUPI ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଭାଉଚର୍ ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ QR କୋଡ୍ କିମ୍ବା SMS ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଯାହା ମୋବାଇଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

e-RUPI ର ଉପଯୋଗିତା ।

ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର କେତେକ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ନିମ୍ନରେ ଦିଅଯାଇଛି : –

  • ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ସାହାଯ୍ୟରେ, ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଦେୟ କେବଳ କାରବାର ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ କରାଯାଇପାରିବ ।
  • ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ପ୍ରିପେଡ୍ ପ୍ରକୃତିର ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ମିଡିଲ ମେନର ଆବଶ୍ୟକତା ନହିଁ ।
  • ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡିକର ସେବା ନେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ଯାହା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଯେପରିକି ମା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।
  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକମାନେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ବ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏହି ଭାଉଚର୍ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।
  • ଏହା ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ସେବାଗୁଡିକୁ ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଭାବରେ ବିତରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫୟର୍ମର ଉଦେଶ୍ୟ ।

ଦେଶରେ ପ୍ରକାଶିତ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ନଗଦବିହୀନ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ବିକାଶ କରିବା । ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସାହାଯ୍ୟରେ ନାଗରିକମାନେ ବିନା କୌଣସି ଅସୁବିଧାରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିପାରିବେ । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦେୟ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ ଯାହାକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ QR-CODE ଏବଂ S.M.S କେବଳ ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଆଧାରିତ ଭାଉଚର୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ଯାହା ମୋବାଇଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପରେ, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେୟ ପାଇଁ କୌଣସି କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆକ୍ସେସ୍ ମଧ୍ୟ ଦରକାର ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଟି ଅତି ସହଜ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିଛି ।

e-RUPI ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ।

ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ଏପ୍
ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Union Bank of India)ନାଁ
ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (State Bank of India)YONO SBI ମୋରଚେନ୍ଟ୍
ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (Punjab National Bank)PNB ମୋରଚେନ୍ଟ୍ ପେ
କୋଟାକ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (Kotak Bank) ନାଁ
ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (Indian Bank) ନାଁ
indusind bank ନାଁ
ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ (ICICI Bank)ଭାରତ ପେ
HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ (HDFC Bank)HDFC ବିଜନେସ ଏପ
କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ (Canara Bank) ନାଁ
ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା (Bank of Baroda)ଭୀମ ବରୋଦା ମୋରଚେନ୍ଟ୍ ପେ
ଏକସିସ ବ୍ୟାଙ୍କ (Axis Bank) ଭାରତ ପେ

e-RUPI ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ବିଶେଷତ୍ବ

ଆଗାମୀ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର କିଛି ମୁଖ୍ୟ ଲାଭ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ: –

  • ଡିଜିଟାଲ ଦେୟ ପାଇଁ e-RUPI ଏକ ନୂତନ ନଗଦବିହୀନ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ତାଲିକା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।
  • ଉଭୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ସେବା ଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଲିକ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ହେବ । ଏହି ଅନୁପ୍ରୟୋଗରେ ବିଭିନ୍ନ ସେବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋପନୀୟ ରଖାଯିବ ।
  • ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ QR କୋଡ୍ କିମ୍ବା SMS ପ୍ରିନ୍ସ ଆଧାରିତ ଇ-ଭାଉଚର ଆକାରରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଯାହା ମୋବାଇଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।
  • ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ କାର୍ଡ, କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବିନା ଭାଉଚର୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।
  • ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କୌଣସି ଫିଜିକାଲ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ବିନା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭାବରେ e-RUPI ସେବା ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।
  • ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ସେବା ବିନିମୟ ପାଇଁ ଦେୟ ଦେବା ।
  • ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରିପେଡ୍ ହେବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।
  • ଏହା ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଭଳି ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସେବା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା, ସାର ସବସିଡି, ପ୍ରସୂତି ଏବଂ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଏବଂ ଟିଭି ବିଲୋପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଔଷଧ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ।
  • କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଭାଉଚର ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

e-RUPI ର ଲାଭ

ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର କିଛି ମୁଖ୍ୟ ସୁବିଧା ହେଉଛି: –

ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭ: –

ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ ହେବ । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଆବେଦନ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାଇଁ କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ରହିବ ନାହିଁ । ଏଥିସହ, ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋପନୀୟତା ବଜାୟ ରହିବ ।

ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ଲାଭ:-

ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଧୀନରେ କିଛି ପ୍ରିପେଡ୍ ଭାଉଚର୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି ଯାହାର ଦେୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ । ଭାଉଚର୍ ଗୁଡିକ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରି ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ନଗଦ ପରିଚାଳନା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ । ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଧୀନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଭାଉଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ ଏବଂ ସହଜ ଦେୟ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ ଯାଞ୍ଚ କୋଡ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଦେୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଜ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଥାଏ ।

କର୍ପୋରେଟ୍ ପାଇଁ ଲାଭ: –

ଯେକୌଣସି କର୍ପୋରେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାଉଚର୍ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ବିତରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ ହେବ । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ, କେବଳ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଭାଉଚର ପାଇ ପାରିବେ ଯାହାର ନାମରେ ଭାଉଚର ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ଭାଉଚର ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

e-RUPI ମୋବାଇଲ ଏପ୍ ଡାଉନଲୋଡ:-

ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଆହୁରି ସହଜ କରିବାକୁ e-RUPI ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି, ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାର ସରଳ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି: –

  • ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ସାହାଯ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଆପଲ୍ ଫୋନରେ e-RUPI ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।
  • ଷ୍ଟୋର ଖୋଲି ଆପଣଙ୍କୁ e-RUPI ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଟାଇପ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
  • ସାର୍ଚ ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ତାଲିକା ଦେଖାଯିବ, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
  • ଇନଷ୍ଟଲ୍ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ e-RUPI ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଯିବ ।

FAQ

Q1: e-RUPI କଣ?

Ans: ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରିକରା ଯାଇଥିବା ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ନଗଦବିହୀନ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ ଦେୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

Q2: e-RUPI ର ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ କଣ?

Ans:- ଏହାର କୌଣସି ଫିଜିକାଲ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ରହିବ ନାହିଁ, ଏହା ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାମ କରିବ ।

Q3: e-RUPI ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟବହାର ହେବ?

Ans:- ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା, ସାର ସବସିଡି ଇତ୍ୟାଦି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଟ୍ରାନ୍ସଫରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

Q4: କେଉଁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ e-RUPI ବିକଶିତ ହୋଇଛି?

Ans:- UPI ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରେ

Also Read:-

Leave a Comment