Ransomware Attack Meaning in Odia ରାନସମୱେର୍ ଆଟାକ୍ କ’ଣ? ଏଥିରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ?

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ରାନସମୱେର୍ ଆଟାକ୍ କ’ଣ ତାହା ଜାଣିବୁ? Ransomware Attack Meaning in Odia ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଏଠାରେ ଦିଅଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ, ଏହିପରି କିଛି ଟିପ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏହିପରି ମାଲୱେର୍ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

Table of Contents

ରାନସମୱେର୍ ଆଟାକ୍ କ’ଣ? What is Ransomware Attack?

Ransomware Attack ହେଉଛି ଏକ Cyber Attack ଯେଉଁଥିରେ ଏକ malicious software (ଏକ ଭାଇରସ୍ ଫାଇଲ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ସଫ୍ଟୱେର୍) ୱେବ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ । ସେହି ଭାଇରସ୍ ଫାଇଲ୍ ପୁରା ସିଷ୍ଟମ୍ ଲକ୍ କରିଦେଇଥାଏ ।

ଏହି ପ୍ରକାର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାଇରସ୍ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପୁନର୍ବାର ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ତଥ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ହ୍ୟାକର୍ ଯେଉଁମାନେ ଭାଇରସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅନଲକ୍ କରିବାକୁ ବହୁତ ଟଙ୍କା ମାଗିଥାନ୍ତି ।

ଏହି Ransomware virus କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ପ୍ରତ୍ୟେକ Drive କୁ ଲକ୍ କରିଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଯେତେ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ Demand କରାଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ପୈଠ କରିନାହାନ୍ତି ସେତେ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ କମ୍ପୁଟରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନହିଁ । ଯେଉଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ Ransomware virus ର attack ହୋଇଥାଏ, ସେହି କମ୍ପ୍ୟୁଟର front ରେ ସବୁବେଳେ payment to unlock ର option message ଅସୁଥାଏ ।

Russia ରେ Ransomware ଆକ୍ରମଣ ସର୍ବାଧିକ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ଏକ ବହୁତ ବଡ ସମସ୍ୟା, ଯେତେବେଳେ ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ଘଟେ, ବଡ କମ୍ପାନୀର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଯାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ବଡ challange ପାଲଟିଛି ।

Ransomware Attack

ମୋବାଇଲରେ ରାନସମୱେର୍ ର ଆକ୍ରମଣ । Ransomware Virus Attacks in Smartphones

ପୂର୍ବରୁ, Ransomware Attacks କମ୍ପ୍ୟୁଟରର OS ରେ ହେଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର / ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । Ransomware Attacks କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ।

2017 ରେ ରାନସମୱେର୍ ର ଆକ୍ରମଣ । Ransomware Attacks in Odia

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୁନିଆର ଅନେକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ Ransomware ଆକ୍ରମଣ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ Ransomware ଆକ୍ରମଣ 12 ମଇ 2017 ରେ ଘଟିଥିଲା । ଏହି 2017 ରେନ୍ସମ ୱେୟାର ଆକ୍ରମଣରେ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 50,000 ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ତଥ୍ୟ ଚୋରି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ଲକ୍ କରି ଅର୍ଥ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏଥିରେ ବ୍ରିଟେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣ 99+ ଦେଶରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଘଟିଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତରେ 100-150 କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।

ରାନସମୱେର୍ ଆକ୍ରମଣରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ? Ransomware Malware Attack Prevention Tips in Odia

ନିମ୍ନରେ ଆମେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟ ଦେଇଛୁ ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟକୁ ରାନସମୱେର୍ ମାଲୱେର୍ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ –

1. ଆପଣଙ୍କର ତଥ୍ୟର ଏକ ବ୍ୟାକଅପ୍ ରଖନ୍ତୁ ।

ପ୍ରଥମ କଥା ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ, ଯଥାସମ୍ଭବ ଆପଣଙ୍କର ତଥ୍ୟର ବ୍ୟାକଅପ୍ ରଖନ୍ତୁ । କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍(cloud storage) ଏବଂ ବାହ୍ୟ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଡିଭାଇସରେ (external storage device) ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ । ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ ରଖିବାକୁ, Google Drive, One Drive ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ ହେବ ।

2. Anti-spam settings ରେ ପରିବର୍ତନ କରନ୍ତୁ ।

ଅଧିକାଂଶ Ransomware Malwar .exe, .vbs, କିମ୍ବା .scr ଫାଇଲରେ ଇମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯାଏ । ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ସେହି ଫାଇଲ୍ ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଯାଏ ।

Antivirus ର Antispam setting ସେଟିଂକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସ୍ପାମ୍ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର file extensions କୁ Spam କୁ ପଠାଇବା ର setup କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ସ୍ପାମ୍ ଇମେଲଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଇନବକ୍ସରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ନହିଁ ।

3. ଦରକାର ନଥିବା file ଗୁଡିକୁ Email ରେ ଖୋଲଅନ୍ତୁ ନହିଁ ।

ଆପଣଙ୍କ Email କିମ୍ବା କୌଣସି ୱେବସାଇଟରେ ଅନଲାଇନରେ ଅଜ୍ଞାତ (unknown) ଫାଇଲ ଡାଉନଲୋଡ୍ କିମ୍ବା ଖୋଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଥିରେ Ransomware Virus ଥିବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଏଥିସହ, ଇମେଲଗୁଡିକରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କଗୁଡିକ ଉପରେ କଦାପି କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ରହିଛି, ଯାହା ଟିକେ ସ୍ପାମ୍ ପରି ମନେହୁଏ । କୌଣସି ଜିନିଷ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ପାଢନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ସ୍ପାମ୍ ବୋଲି ଭାବୁଛଅନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହାକୁ spam folder କୁ ପଠାନ୍ତୁ ।

4. କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅପଡେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ ।

ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅପଡେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ | ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଫ୍ଟୱେର୍ ଗୁଡିକ auto update ରେ ରଖନ୍ତୁ –

  • Operating System
  • Antivirus
  • Web Browsers
  • Adobe Flash Players
  • Java Versions

5. କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବନ୍ଦ କରିଦିଆନ୍ତୁ । Switch Off The Computer

ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହ୍ୟାକ୍ ହେଉଛି କିମ୍ବା କିଛି Unknown Error Messages ଆସୁଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବାକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନାକୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ହ୍ୟାକ୍ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ । ଗୋଟିଏ କଥା ମନେରଖନ୍ତୁ, ବେଳେବେଳେ କିଛି ransomware malware ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ।

6. VSSAdmin.exe କୁ disable ରଖନ୍ତୁ ।

VSSAdmin.exe, ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଏପରି ଏକ feature ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କର ଫାଇଲଗୁଡିକର ଏକ କପି ତିଆରି କରେ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମରେ ସେଭ୍ କରେ (Shadow Volume Copies) ଯଦିଓ ଆପଣ ସେହି ଫାଇଲରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହାକୁ delete କରନ୍ତି । ଫାଇଲଗୁଡିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମାଧ୍ୟମରେ, ଯେକୌଣସି ଉପଭୋକ୍ତା ପୁନର୍ବାର ତାଙ୍କର ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହି VSSAdmin.exe ଫାଇଲ୍ ବିଷୟରେ ହ୍ୟାକର୍ ମାନେ ସବୁକିଛି ଜାଣନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭାଇରସ୍ ଏପରି ଭାବରେ ତିଆରି କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ତୁମର Shadow Volume Copies କୁ delete କରିଦିଅନ୍ତି । ଏହା ସହିତ, ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପୁନର୍ବାର ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟର କପି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେନହିଁ ।

7. Windows ର Firewall କୁ turned on ରଖନ୍ତୁ

ପ୍ରତ୍ୟେକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ Firewall ର କାମ ହେଉଛି, ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରାଫିକକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା । ଏହା malicious software ଫିଲ୍ଟର୍ କରେ ଏବଂ Firewal ସେମାନଙ୍କୁ ଚଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ କେଉଁ ନେଟୱାର୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ କେଉଁଟି ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ।

8. ଆପଣଙ୍କ ସିଷ୍ଟମରେ କିଛି ଉନ୍ନତ Security Software’s install କରନ୍ତୁ

ଆଜି ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାକ୍ ପରି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ OS ର ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ଡିଫେଣ୍ଡର ଏବଂ ମ୍ୟାକ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଭଳି ନିଜସ୍ୱ ସୁରକ୍ଷା ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅଛି । ଏହି ସେବା zip. folder ଭିତରେ ଥିବା virus କୁ ସହଜରେ ସ୍କାନ୍ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ।

9. Windows Script Host କୁ disable ରଖନ୍ତୁ ।

ଅନେକ ହ୍ୟାକର୍ crypto-ransomware families ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ଭାଇରସ୍ ପଠାନ୍ତି । ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ, ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କରି ଏହା ବିଶୟରେ ପଢନ୍ତୁ – https://blog.f-secure.com/how-to-disable-windows-script-host/

10. Windows PowerShell କୁ disable ରଖନ୍ତୁ ।

ଏହି ଲିଙ୍କ୍ କୁ ଯାଇ ପଢନ୍ତୁ – https://www.thewindowsclub.com/how-to-disable-powershell-windows-10 ଆପଣ କିପରି Windows PowerShell କୁ diasable କରିପାରିବେ ସେବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ ।

11. Web Browser ର Pop-up କୁ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ ।

ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରର ସେଟିଙ୍ଗକୁ ଯାଇ, ପପ୍-ଅପ୍ ଅପ୍ସନ୍ କୁ ବ୍ଲକରେ ରଖନ୍ତୁ ।

12. AutoPlay Options କୁ Deactivate ରଖନ୍ତୁ ।

ମିଡିଆର AutoPlay Options ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଡିଭାଇସ୍ ଏବଂ PC ରେ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ ।

13. File sharing System କୁ Deactivate ରଖନ୍ତୁ ।

File sharing System କୁ ମଧ୍ୟ Deactivate ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି file Admin ଙ୍କ ଅନୁମତି ବିନା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।

14. Unknown IP Address କୁ ନିଜ Network ରେ block କରନ୍ତୁ ।

ଆପଣଙ୍କର ୱାଇଫାଇ କିମ୍ବା ଟେଲିକମ୍ ନେଟୱାର୍କରେ କୌଣସି unknown IP address କୁ block କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ haking ରୁ ନିଜ system କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଲିଙ୍କକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ଏହାକୁ କିପରି କରିପାରିବେ ତାହା ପଢନ୍ତୁ – https://community.spiceworks.com/networking/articles/2465-how-to-block-suspicious-ip-addresses-to-secure-your-network

ଆଶା କରୁଛି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକଲ୍ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଏବଂ ଏହିପରି Informative ଆର୍ଟିକଲ୍ ପଢିବା ପାଇଁ odishapaper.com କୁ follow କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ Comment ଜୋରିଆରେ ନିହାତି ଜଣାନ୍ତୁ ।

Also Read:-

Leave a Comment