What is Super Computer in Odia | ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ’ଣ?

ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ’ଣ? ବୈଶିଷ୍ଠ, ତାଲିକା, ଉଦାହରଣ, ମୂଲ୍ୟ, ଇତିହାସ, ନାମ, କେବେ ଏହା ତିଆରି ହେଲା । (What is Super Computer in Odia) Uses, Example, Price, List, Prossesor, Rank

ଆଜିର ସମୟରେ, ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ଅଛି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଷୟରେ ଟିକିଏ ଭଲ ଜାଣନ୍ତି ।

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ନାମ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) କ’ଣ ଏବଂ ଏହାର ଇତିହାସ କ’ଣ? ଯଦି ଆପଣ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହିତ ଜଡିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମର ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରବନ୍ଧକୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢନ୍ତୁ । ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେବୁ ।

ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ’ଣ? What is Super Computer?

ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏକ ସରଳ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ସହିତ କାମ କରେ । ଏକ ସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବୃହତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ କି ଆପଣ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ବଡ ଏବଂ ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ସମାନ୍ତରାଳ ଏବଂ ମହାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ନୀତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ, ଅନେକ ଏକାଠି କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କମାଣ୍ଡ୍ ଦେଇଥାଉ, ଏହା ସ୍କୋର କରିବା ପାଇଁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମସ୍ତ CPU କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେହି କାରଣରୁ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟଟି ଅତି ଶୀଘ୍ର କରାଯାଇଥାଏ ।

ସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପେକ୍ଷା ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଆକାରରେ ସାମାନ୍ୟ ବଡ଼ । ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଧାରଣତଃ ବଡ଼ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାମ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ କରିବାର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏହାକୁ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ରୂପ ଦେଇଥାଏ ।

Super computer

ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ର ଇତିହାସ । History of Super computers

ଯେତେବେଳେ ଆମେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଏହା କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଅବଦାନ ସହିତ ଏହି ଚମତ୍କାର ମେସିନାରୀ ଉଦ୍ଭାବନ କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ ।

କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ବିଷୟରେ କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସୃଷ୍ଟିରେ 1925 ରୁ 1996 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମୋର କ୍ରେ ଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ସେଥିପାଇଁ ସେମୋର କ୍ରେଙ୍କୁ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ପିତା କୁହାଯାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଇତିହାସ ଯାହା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ ।

  • 1946 ମସିହାରେ, ପେନସିଲଭାନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ଜନ୍ ମାଉଚଲି ଏବଂ ଜେ ପ୍ରେସର୍ ଇକର୍ଟ ଏକ ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ENIAC ନାମକ 25 ମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ 30 ଟନ୍ ର ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ବିଶ୍ଵର ପ୍ରଥମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer)କୁହାଯାଏ ।
  • 1953 ମସିହାରେ, ଆଇବିଏମ୍ (IBM) କମ୍ପାନୀ ଏକ ଭିନ୍ନ କାଲକୁଲେଟର ପାଇଁ ଏକ ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କୁ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆଇବିଏମ୍ (IBM) ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜାନ୍ ଆମଡାହଲ୍ ଆଇବିଏମ୍ 704 ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି 5 KFLOPS ଗଣିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଥିଲା ।
  • 1956 ମସିହାରେ, ଆଇବିଏମ୍ (IBM) କମ୍ପାନୀ ଲସ୍ ଆଲାମୋସ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ ନାମକ ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀ ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ନାମକ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ପ୍ରାୟ 1964 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • 1957 ମସିହାରେ, ସିଡିଏସ୍ କମ୍ପାନୀର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାନ୍ୟବର ସିମୋରେ କ୍ରେ ଏକ ଦ୍ରୁତତମ, ଟ୍ରାନଜିଷ୍ଟର ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଗତିର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ବିଶିଷ୍ଠ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ସେ ସିରିଅସ୍ 1604 ନାମକ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଏବଂ 1964 ମସିହାରେ ସେ ସିଡିୟସ୍ 6600 ନାମକ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଲଞ୍ଚ କଲେ । ଏହା ପ୍ରଥମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହୋଇଗଲା ଯାହାକି ଆଇବିଏମର ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ କଠୋର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।
  • 1972 ମସିହାରେ, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ତଥ୍ୟ ଛାଡିବା ପରେ, ସେମୋର କ୍ରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହାଇ ଏଣ୍ଡ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଗଠନ ପାଇଁ କ୍ରେ ନାମକ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ।
  • 1976 ମସିହାରେ, ସେହି ବର୍ଷ, ଲସ୍ ଆଲାମୋସ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏକାଡେମୀ କ୍ରାଇ -1 ନାମକ ପ୍ରଥମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ବଜାରରେ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ବେଗ ପ୍ରାୟ 160 mflops ଥିଲା ।
  • 1979 ମସିହାରେ, କ୍ରେ -1 ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରୁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତତମ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କ୍ରେ-୨ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର 1.9 gflops ବେଗ ସହିତ ଆଠଟି CPU ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପାଦନ କରିପାରିବ ଏବଂ ତାରଗୁଡ଼ିକର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ସିଧାସଳଖ 120 ସେମିରୁ 41 ସେମିକୁ ହ୍ରାସ ହୋଇ ସମସ୍ତ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ତୀବ୍ର ହୋଇପାରିବ ।
  • 1989 ମସିହାରେ, ସେମୋର କ୍ରେ, କ୍ରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ କ୍ରେ-3 ଏବଂ କ୍ରେ-4 ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ।
  • 1990 ଅନେକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କଠିନ ବର୍ଷ ଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ RISC କାର୍ଯ୍ୟ ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକ ସିଲିକନ୍ ଗ୍ରାଫିକ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚିତ ଏବଂ ପରିକଳ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା ।
  • 1993 ମସିହାରେ, 166 ଭେକ୍ଟର ପ୍ରୋସେସର୍ ସହିତ ଫୁଜିଟୁ ସାଂଖ୍ୟିକ ପବନ ଟନେଲ୍ ନାମକ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଉପାୟରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ।
  • 1994 ରେ, ଥିଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ମେସିନ୍ ନିଜକୁ ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାପୀ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷଣା କଲା ।
  • ଠିକ୍ 1995 ମସିହାରେ, କ୍ରେନ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଦେବାଳିଆ ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାରେ ଘୋଷଣା କଲା ଏବଂ 1 ବର୍ଷ ପରେ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ପିତା କୁହାଯାଉଥିବା ସେମୋର କ୍ରେ ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେଲା । ତା’ପରେ ସିଲିକନ୍ ଗ୍ରାଫିକ୍ କ୍ରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଗ୍ରହଣ କଲା ।
  • 1997 ମସିହାରେ, ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଟେଲ, ପେଟିଏମ୍ ପ୍ରୋସେସର୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ tflops ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ tflops ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହୋଇ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଉଭା ହେଲା ।
  • ଜାଗୁଆର ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର 2008 ମସିହାରେ କ୍ରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଓକ ରାଇଡ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଦ୍ଵାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ pflops ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ ।
  • 2011 ଏବଂ 13 ବର୍ଷରେ, ସମାନ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଜାଗୁଆର କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରି ଟାଇଟାନ୍ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ନାମ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଏହା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହୋଇଗଲା । ଏହି ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ଚାଇନାର ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତିଆନ୍-୨ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା ।
  • ଜୁନ୍ 2018 ରେ, ଓକ୍ ରିଜ୍ କମ୍ପାନୀରେ ଆଇବିଏମ୍ ସମ୍ମିଟ୍ 200-ପେଟାଫ୍ଲପ୍ ନାମକ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି ।

କ୍ରମିକ ଏବଂ ସମାନ୍ତରାଳ ପ୍ରସେସର ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ? Difference between serial and parallel processor?

ସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କ୍ରମିକ ପ୍ରୋସେସର୍ଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଟାସ୍କ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟାସ୍କ ସମାପ୍ତ କରେ ଅର୍ଥାତ ଏକ ସମୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଟାସ୍କ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଗ୍ରହଣ କରେ ଏବଂ ସମାନ୍ତରାଳ ପ୍ରୋସେସର୍ଗୁଡ଼ିକ ଗୋଟିଏ ଟାସ୍କ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହା ସହିତ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଗୋଟିଏ କମାଣ୍ଡ ଦେବା ପରେ, ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଅନ୍ୟ ଏକ କମାଣ୍ଡ୍ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଉଭୟ କମାଣ୍ଡକୁ ଏକ ସମୟରେ ଏବଂ ସମାନ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ । ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଯାହା ସମାନ୍ତରାଳ ପ୍ରୋସେସର୍ରେ କାମ କରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମଲ୍ଟିଟାସ୍କିଂ କାମକୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ । କ୍ରମିକ ଏବଂ ସମାନ୍ତରାଳ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ।

ଯାହା ଦୁନିଆର 5 ଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର । 5 best super computers in the world

ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ନିର୍ମାଣ ହେବା ଦିନଠାରୁ, ଅନେକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କରାଯାଉଛି, କିଏ ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତିଆରି କରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଦୁନିଆର ପାଞ୍ଚଟି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଯାହା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ ।

  • Sahasra T (cray xc40)
  • Aaditya (Ibm/Lenovo system)
  • TIFR colour bason
  • IIT Delhi HPC
  • Param Yuva 2

Futuristic Tech in 2050

ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବିଶେଷତ୍ବ । Features of Super Computers

ଯେପରି ଏହାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି, ଏହାର ସମାନ ବିଶେଷତ୍ବ ଏଥିରେ ଅଛି, ଯାହା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ ।

  • ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ଗୁଡ଼ିକୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ସେଗୁଡ଼ିକ ଆକାର ବହୁତ ବଡ ଏବଂ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ।
  • ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଶହ ଶହ ହଜାର ମାନବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି । ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଆପଣ ଜଟିଳ ଗାଣିତିକ ଗଣନା, ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମୀକରଣ ଏବଂ ସହଜତା ଏବଂ ଗତି ସହିତ 3D ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଭଳି ଜଟିଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।
  • ଏକାଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ରେ ଏକକାଳୀନ ମଲ୍ଟିଟାସ୍କିଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।
  • ଏକ ସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତୁଳନାରେ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ଏବଂ ଜଣେ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ କିଣିବା ଅସମ୍ଭବ ।
  • ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ରେ, ଅନେକ CPU ଏକତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସମାନ୍ତରାଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଆଧାରରେ କାମ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଗତି ଆଶା ଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ ।
  • ଆପଣ ଭିର୍ନ ଭିର୍ନ ଗୃପ୍ ସହିତ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।
  • ଆଜିର ସମୟରେ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରଗୁଡିକ କେବଳ କିଛି ବିଶେଷ ସ୍ଥାନରେ, ଯେପରିକି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଇତ୍ୟାଦିରେ ମିଳିଥାଏ । ଏକ ସରଳ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହାରେ ।

ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଫାଇଦା । Advantages of Super computers

ଯେହେତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥିଲୁ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Super Computer) ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଅନେକ, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ ।

  • ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତା ବହୁତ ଅଧିକ ।
  • ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ, ଆମେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ଜଟିଳ ପରି ଜଟିଳ ଗଣନା କରିପାରିବା ।
  • ଡାକ୍ତରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।
  • ମହାକାଶରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ।
  • ଏହା ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ଠାରୁ ବହୁତ ଆଗରେ ।

FAQ

Q1: ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କଣ?
ANS: ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂ, ସବୁଠାରୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଦ୍ରୁତତମ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଉପାୟକୁ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କୁହାଯାଏ ।

Q2 : ସାଧାରଣ ଲୋକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିଣି ପାରିବେ କି?
ANS: ଆଦୌ ନୁହଁ ।

Q3: ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କେବେ ଏବଂ କିଏ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ?
ANS: ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହେଉଛି CDC 6600 ଏବଂ ଏହା ସେମୋର କ୍ରେ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 1964 ରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

Q4: କେଉଁ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କାମ କରେ?
ANS: ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଲିନକ୍ସ ଓଏସ (Linux OS) ରେ କାମ କରେ ।

Q5: ଏକ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ମୂଲ୍ୟ କେତେ?
ANS: ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ମୂଲ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ।

Q6: ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ନାମ କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କେବେ ଲଞ୍ଚ ହେଲା?
ANS: 1991 ରେ, PARAM 8000 ନାମକ ପ୍ରଥମ ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଆପଣ ନିଜର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ Motivated ରହିବାପାଇଁ ଏହି Site ଟିକୁ ଭିଜିଟ କରନ୍ତୁ ।

Also Read:-

Leave a Comment