[Top 44] Business Ideas in 2021 | ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଶିଳ୍ପ) Best Ideas

କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ କିପରି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । Laghu Udyog Small Business Ideas In 2021 with low investment in Odia । Business Ideas in 2021

ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ହେଉଛି ଟଙ୍କା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ଆସେ , ଯେତେବେଳେ ସେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ଆମର ଅଧ୍ୟୟନ, ଆମର ଜ୍ଞାନ ଏପରି ଯେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ମନରେ କିଛି ନୂତନ ଧାରଣା ଅଛି । ଆଜିର ଯୁବପିଢୀ କିଛି ନୂଆ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ରଖୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ଯଦିଓ ଆମେ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା, ତେବେ ଏହାକୁ ଠିକ ଭାବରେ ଚଳାଇବା ସହଜ କଥା ନୁହେଁ ।

Table of Contents

ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ବ୍ୟବସାୟ (Small Business Ideas)

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଯୋଜନା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ କମ୍ ଟଙ୍କାରେ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଆମେ କିଛି ବ୍ୟବସାୟିକ ଚିନ୍ତାଧାରାର (best business ideas) ଏକ ତାଲିକା ଦେଉଛୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟକୁ କମ୍ ଅର୍ଥ୍ୟ ରେ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

୧। ନିଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥା (Recruitment Firm):

ନିଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥା (Recruitment Firm) ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ କମ୍ପାନୀ ଯାହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାକିରି ଯୋଗାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

୨। ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ପରାମର୍ଶ (Real Estate Consulting):

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରେ, ସେତେ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ବିନିଯୋଗ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲାଭଜନକ । ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଂଶ ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଫାର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ ପରିମାଣ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ।

୩। ଅନଲାଇନ୍ ମାର୍କେଟିଂ (Online Shopping Portals):

Small Business Ideas, Business Ideas in 2021

ଏଠାରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ମାର୍କେଟିଂ ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆଇଟମ୍ ଯେପରିକି ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆଇଟମ୍, ଗ୍ରୋସରୀ, ପୋଷାକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆଇଟମ୍ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଏହାର ସୁବିଧା ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଷ୍ଟକ୍ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଆପଣ ଆଇଟମ୍ ନେଇ ଅର୍ଡର ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ପୁନଃ ବିକ୍ରୟ କରିପାରିବେ । ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ବିପୁଳ ନିବେଶରୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ।

୪। ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ଲଗିଂ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ନିଜ ୱେବସାଇଟ୍ ନିର୍ମାଣ (Blogging and Website):

ଆଜିର ସମୟରେ, ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟବସାୟ ଯାହାକି ଆପଣ ଘରେ ବସି ଆପଣଙ୍କ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥର ପରିମାଣ ବହୁତ କମ୍ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ୱେବସାଇଟର ନାମ କିଣିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ହୋଷ୍ଟିଂ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଗୁଗୁଲ୍ ବ୍ଲଗର୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ଲଗ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ଡିଜାଇନ୍ ଉପଲବ୍ଧ । ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ଲଗ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାକୁ ଲାଗିବ, ଧୀରେଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ରୋଜଗାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ କିପରି ତିଆରି ହୁଏ, ଆପଣ Youtube ଦେଖି ଶିଖିପାରିବେ ।

୫। ଇଭେଣ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଫାର୍ମ (Event Management):

ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ନିଜନିଜ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନା କରିବାକୁ କାହାର ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ନାହିଁ । ଆଜିକାଲି ଘରର ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଛୋଟ କିମ୍ବା ବଡ, ଅନ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ମ୍ୟାନେଜ କରୁ । ତେଣୁ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଫାର୍ମ ହେଉଛି ଏକ ଫାର୍ମ ଯାହା ଅନ୍ୟ କାହା ପାଇଁ ଏହାର ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରେ । ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ସେ କିଛି ଟଙ୍କା ନେଇଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସାୟ, ଯେଉଁଥିରେ ବିନିଯୋଗ ପରିମାଣ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ।

୬। ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (Training Institute):

ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ, ଆପଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ତାଲିମ ଦେଇପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଭଲ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ କମିସନ ଆଧାରରେ କିମ୍ବା ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରି ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଇ ପାରିବେ । ଏହି କାମ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଜାଗା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଏଥିରେ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

୭। ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି (Jewel Making):

ଆଜିର ଯୁଗରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ବର୍ତମାନ କୃତ୍ରିମ ଅଳଙ୍କାରର ଯୁଗ ଚାଲିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ନୂଆନୂଆ ଡିଜାଇନ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହା ଉପରେ କିଛି ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ଯାହା ସହିତ ଆପଣ ନୂତନ ଡିଜାଇନ୍ ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣ କମ୍ ବିନିଯୋଗରେ ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

୮। ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜିମ୍:

ଆଜିର ସମୟରେ, ଅନେକ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଓଜନ ଧୀରେଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେଣୁ ଜିମ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ । କାରଣ ମହିଳାମାନେ କମ୍ ମେସିନ୍ ସହିତ ଏକ ଜିମ୍ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଏଥିରେ କେବଳ କିଛି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ମେସିନ୍ ଆବଶ୍ୟକ । ତେଣୁ ପୁରୁଷ ଜିମ୍ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ଜିମରେ ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ ।

୯। ମୋବାଇଲ୍ ଫୁଡ୍ ଭେନଡୋର (Mobile Food Vendor):

ଆଜିର ସମୟରେ କାହା ପାଖରେ ଅଧିକ ସମୟ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ହୋଟେଲ କିମ୍ବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜ ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ହେଉଛି ବହୁତ ଭଲ ଆଇଡିୟା ।

୧୦। ବିବାହ ପ୍ଲାନର (Wedding Planner):

ବିବାହ ପ୍ଲାନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବିବାହ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଜ ହାତକୁ ନେବା । ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ, ତୁମ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ତୁମେ କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇବ । କାରଣ ଆଜିର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସମୟରେ ସବୁକିଛି ପରିଚାଳନା କରିବା କଷ୍ଟକର, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଆଉଟସୋର୍ସ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହା ଏକ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ ।

୧୧। କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (Coaching):

ଅନଲାଇନ୍ ଯୁଗ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେଣୁ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଅନଲାଇନ୍ କୋଚିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ମଧ୍ୟ ଚଳାଇ ପାରିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ଜାଗା କିମ୍ବା ବିନିଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ । ଆପଣ ଯାହା ବି ସକ୍ଷମ, ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସମାନ କଥା ଶିଖାଇ ପାରିବେ ।

୧୨। ମେଟ୍ରିମୋନୀ ସର୍ଭିସ (matrimony service):

ମେଟ୍ରିମୋନୀ ସର୍ଭିସ (matrimony service) ଦେବା ପାଇଁ, ତୁମେ ନିଜକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଗୃପ ଏବଂ ପେଜ ସୃଷ୍ଟି କରି ସହଜରେ ବିବାହ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ, ତୁମେ ବିବାହ କରାଈ, କିଛି କମିଶନ ପାଇପରିବ, ଏଥିରେ ତୁମର କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

୧୩। ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ (Yoga Instructor):

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରି ସହଜରେ ଏହିପରି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

୧୪। ଇଣ୍ଟେରିୟର ଡିଜାଇନର୍ (Interior Design):

ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ, ଯାହାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ତୁମେ ତୁମର ବୟସର ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ପାଇପାରିବ । କେବଳ ଆଗ୍ରହ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ଇଣ୍ଟେରିୟର ଡିଜାଇନର୍ (Interior Design) ଭାବରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

୧୫। ଅନଲାଇନ୍ ଗ୍ରୋସରି ଦୋକାନ ( Online Grocery Store):

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ, ଘର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ କେହି ଘରେ ଆଣି ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଅନ୍ତେ । ତେଣୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟବସାୟ । ଏହାର ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ସାମାନ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

୧୬। ବୀମା ଏଜେନ୍ସି:

ଆଜିର ସମୟରେ, ବୀମା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଲଟିଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ବଡ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କାମକୁ ଆଗକୁ ବାଢାଇବା ପାଇଁ ଏଜେଣ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଆପଣ ଏଜେଣ୍ଟ ହୋଇ ନିଜର ବୀମା ଏଜେନ୍ସି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଯେତିକି ଲାଭ ପାଇବ ସେହିପରି ଭାବେ କମିଶନ ଆପଣ ପାଇବେ ।

17. ମ୍ୟାନ୍ ପାୱାର୍ ରିସୋର୍ସିଂ (Man Power Resourcing):

ମ୍ୟାନ୍ ପାୱାର୍ ରିସୋର୍ସିଂ (Man Power Resourcing) ର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ସରଳ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚାକିରି ଯୋଗାଇବା । ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ଚାକିରି ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାକିରିର ସୁଯୋଗ ଆଣନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହାବଦଳରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କମିଶନ ନେଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବଡ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି ଅଫର ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରିର ଅଫର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ବିନିଯୋଗ ନକରି ଏହି ବ୍ୟବସାୟରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୧୮। ତେଜରାତି ଦୋକାନ (Grocery Store):

ଏକ ତେଜରାତି ଦୋକାନ (Grocery Store), ଅଳ୍ପ କିଛି ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରି ଏକ ଛୋଟ ଦୋକାନରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରିବ । ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ରୁହନ୍ତି, ଯଦି ଚାରିପାଖରେ କମ୍ ଦୋକାନ ଅଛି କିମ୍ବା ବଜାରରୁ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୂର ଯିବାକୁ ପଡୁଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ତେଜରାତି ଦୋକାନ (Grocery Store) ଖୋଲି ନିଜ ଘରେ ରୋଜଗାର ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ।

୧୯। ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ପାର୍ଲର (Ice Cream Parlor):

ଶୀତ ହେଉ କିମ୍ବା ଗ୍ରୀଷ୍ମ, ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଖାଇବାକୁ ଭଲପାଆନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ, ଯଦି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆଇସକ୍ରିମ୍ ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ, ତେବେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବହୁ ଦୂର ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ଏକ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଫ୍ରିଜ୍ କିଣି ଏକ ଛୋଟ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ପାର୍ଲର ଖୋଲିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରୁ ବହୁତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୨୦। ଫଟୋକୋପି ଦୋକାନ (Photocopy Shop):

ଏହା ବହୁତ କମ୍ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଭଲ ଲାଭ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫଟୋକୋପି ମେସିନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆପଣ କେବଳ ଲାଭ ପାଇବେ । ପିଲା ଏବଂ ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସେମାନଙ୍କର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଫଟୋକୋପି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇପାଇବେ ।

୨୧। ଫାଇନାନ୍ସିୟାଲ ପ୍ଲାନିଂ ସର୍ଭିସ (Financial Planning Service):

ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅର୍ଥ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେହି ଅର୍ଥ କେଉଁଠାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନେ କିପରି ସେହି ଅର୍ଥ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସୂଚନା ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫାଇନାନ୍ସିୟାଲ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଫାଇନାନ୍ସିୟାଲ ପ୍ଲାନିଂ ସର୍ଭିସ (Financial Planning Service) ଦେଇ ଏକ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

୨୨। ବିଉଟି ଏବଂ ସ୍ପା (Beauty & Spa):

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କିମ୍ବା ଏହାର ଆଖପାଖରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଅନ୍ୟଥା ଆପଣଙ୍କର ବିଉଟି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜ୍ଞାନ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଭଡା ଆକାରରେ ଏକ ଦୋକାନ ନେଇ କମ୍ ବିନିଯୋଗରେ ନିଜର ବିଉଟି ଏବଂ ସ୍ପା (Beauty & Spa) ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ଅନେକ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିବା ଅତି ସହଜ ହୋଇଯାଏ ।

୨୩। ଗେମ ଷ୍ଟୋର (Game Store):

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ପିଲାମାନେ ଗେମ ଖେଳିବାକୁ କେତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କୁ ଫୋନ୍ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଗେମ ଖେଳିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପିଲାମାନେ ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଗେମ ଖେଳିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଘରେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ଏକ ଖେଳ ଦୋକାନ ଖୋଲିପାରିବେ ଯେଉଁଠାରେ ପିଲାମାନେ ଆସି ଗେମ ଖେଳିପାରିବେ । ସେହି ଷ୍ଟୋର ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଖେଳ ଉପକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ, ଯାହାକି ଭଡ଼ାରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ।

୨୪। କାର୍ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସ୍କୁଲ୍ (Car Driving School):

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ କାର କିପରି ଚଲାଯାଏ ଶିଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଦରକାର, ଯିଏ ସେମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ କାର ଚଲାଇବା ଶିଖାଇ ପାରିବେ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଡି ଚଲାଇବାରେ ନିପୁଣ, ତେବେ ସେ ଏକ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସ୍କୁଲ ଚଲାଇ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ କାର୍ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

୨୫। ସେକେଣ୍ଡ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ କାର୍ ଡିଲରସିପ୍ (Second Hand Car Dealership):

ଲୋକମାନେ ନୂଆ କାର କିଣିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା କାର ପାଇଁ ଗ୍ରାହକ ଖୋଜନ୍ତି । ଜଣେ ଭଲ କ୍ରେତା ସନ୍ଧାନରେ, ସେମାନେ ଅନେକ ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଜନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭଲ କ୍ରେତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଖୋଜନ୍ତି ଯିଏ ନିଜ କାରକୁ ଭଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ତେଣୁ ଆପଣ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ ଡିଲରସିପ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ସେକେଣ୍ଡ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ କାର୍ କିଣି ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଭଲ କମିଶନ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ ।

୨୬। ଅନଲାଇନ୍ ବୁକ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ (Online Book Store):

ଲୋକମାନେ ବହି କିମ୍ବା ଉପନ୍ୟାସ ପଢିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଅନଲାଇନରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ମଗାନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍ ରେ ବହି ପଢିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ବୁକ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଅନଲାଇନ୍ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଭଲ ଲାଭ ପାଇପାରିବ । ଆପଣ ଘରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବହି ଯୋଗାଇ ପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜର ଅନଲାଇନ୍ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କ ବୁକ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ବହି କିଣିପାରିବେ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍ ରେ ପଢିପାରିବେ ।

୨୭। ଅପ୍ସାଇକେଲ୍ ଫର୍ନିଚର ବିଜନେସ (Upcycle Furniture Business):

ଅପ୍ସାଇକେଲ୍ ଫର୍ନିଚର ବିଜନେସ (Upcycle Furniture Business) ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, କିଛି ପୁରୁଣା ଫର୍ନିଚରକୁ ନୂଆ ଫର୍ନିଚରରେ ପରିଣତ କରିବା । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଲୁକ୍କାୟିତ କଳା ଅଛି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବାର ସମୟ ଆସିଛି, ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟର ରୂପ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ନୂତନ ଜିନିଷ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡିବ, ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥର ଦ୍ଵାର ଖୋଲିଦେବ ।

୨୮। ଆଫିଲିଏଟ ମାର୍କେଟିଂ (Affiliate Marketing):

ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଷ୍ଟୋର ନିଜର ପ୍ରୋଡକ୍ଟକୁ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି , ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ସେହି ଷ୍ଟୋର୍‌ଗୁଡିକରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏପରି ଷ୍ଟୋର ନିଜ ପ୍ରୋଡକ୍ଟକୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବିକ୍ରେତା କିଛି କୋମିସନ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏହିପରି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆଫିଲିଏଟ ମାର୍କେଟିଂ (Affiliate Marketing) କୁହାଯାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଆମକୁ ₹ 1 ମଧ୍ୟ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଆମେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ, ୱେବସାଇଟ୍ କିମ୍ବା Whatsup ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରୋଡକ୍ଟକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବୁ, ଯାହା ପାଇଁ ଆମେ କିଛି ପ୍ରତିଶତ କମିଶନ ପାଇଥାଉ ।

୨୯। ଧୂପ ଏବଂ ମହମବତୀ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି ନୂଆ କରିବାର ପ୍ରତିଭା ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଧୂପକାଠି ଏବଂ ମହମବତୀ ଘରେ ବସି ତିଆରି କରିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣି ଘରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ, ଆପଣ ଏକ ଛୋଟ ବିନିଯୋଗ କରି ଭଲ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

୩୦। ଆଚାର ଓ ପାମ୍ପଡ ବ୍ୟବସାୟ :

ଆଚାର ଓ ପାମ୍ପଡ ଆମର ପ୍ରାଚୀନ ସଭ୍ୟତାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ । ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆଜିକାଲି ଘରେ ବହୁତ ସୁସ୍ବାଦୁ ଆଚାର ଓ ପାମ୍ପଡ ତିଆରି କରନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସେହି କଳା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜର ଆଚାର ଓ ପାମ୍ପଡ ତିଆରି କରି ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ବହୁତ ଭଲ ଲାଭ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରୁ କରିପାରିବେ ।

୩୧। ପେପର ବ୍ୟାଗ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟ (Paper Bag Business):

ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ପଲିଥିନ ଆମ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଏକ ବିଷ, ତେଣୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକମାନେ କାଗଜ ବ୍ୟାଗ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଅଳ୍ପ ବିନିଯୋଗରେ କିଛି ମେସିନ୍ କିଣି ଆପଣ ଘରେ ବସି କାଗଜ ବ୍ୟାଗ ତିଆରି କରିବାର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଶେଷତ୍ଵ ହେଉଛି ଯେ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଜ୍ଞାନ କିମ୍ବା ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

୩୨। ଡେକୋରେଶନ ଆଇଟମ୍ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟ :

ଆଜିକାଲି ଘର ସାଜସଜ୍ଜା ଏକ ଫ୍ୟାଶନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ପୁରାତନ କାଳରେ, ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଘରର ସାଜସଜ୍ଜା ନିଜ ପାଖରେ ଉପଲବ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ରୁ କରୁଥିଲେ, ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ନୂଆ ଜିନିଷ ବଜାରରୁ କିଣି ଘର ସଜାଉଛଅନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଏପରି ଏକ କଳା ଲୁଚି ରହିଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ପୁରୁଣା ଜିନିଷରୁ କିମ୍ବା ଏହିପରି କିଛି ଜିନିଷରୁ ନୂଆ ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କରିପାରିବ, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କରିବାର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ଯାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ବିନିଯୋଗରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।

୩୩। ଟେଲରିଂ ଦୋକାନ :

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ହାତ କଳାକାର କେବେ ଭୋକିଲା ରହିବେ ନାହିଁ, ଯଦି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କିପରି ମେସିନ୍ ଚଳାଇବେ ଏବଂ ପୋଷାକ କାଟି ଏହାକୁ ଏକ ନୂଆ ଆକାର ଦେଇପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣ ଘରର ଏକ ଛୋଟ ଜାଗାରେ ଟେଲରିଂ ଦୋକାନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଘରେ 5 ରୁ 7 ହଜାର ଟଙ୍କା ସହିତ ଏକ ଟେଲରିଂ ମେସିନ୍ କିଣି ଘରେ ବସି ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରାଯାଇପାରିବେ ।

୩୪। ଟିଫିନ୍ ସେବା (Tiffin Service):

ଏପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ PG ଗୁଡିକ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ରୋଷେଇ କରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରୋଷେଇ କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ନଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଟିଫିନ୍ ସେବା (Tiffin Service) ଆରମ୍ଭ କରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ କିଛି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ କାରଣ ଏଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧି ଟିଫିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି, ଟିଫିନ୍ କୁ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡିବ, ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଆପଣ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୩୫। ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ :

ମାଛ ହେଉଛି ପ୍ରକୃତିର ଉପହାର, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ କରି, ସେମାନଙ୍କୁ ବଢାଇ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମାଛ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଜାଗା ଉପଲ୍ବଦ୍ଧ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଅଳ୍ପକିଛି ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରି ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

୩୬। ମୋଗ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ (Mug Printing):

ଲୋକମାନେ କଳାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଜିନିଷରେ କଳା ଦେଖାଇବା ସେମାନଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଆପଣ ଘରେ ବସି ମୋଗ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କାମ କରିପାରିବ । ସ୍ୱଳ୍ପ ବିନିଯୋଗରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ ।

୩୭। ମାସ୍କ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟ :

ଆଜିର ସମୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ମାସ୍କ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତାରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ କମ୍ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରି ଘରେ ଭଲ ମାସ୍କ ତିଆରି କରି ବଜାରରେ ଅଫଲାଇନ୍ ରେ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍ ରେ ବିକ୍ରିକରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୩୮। ପିପିଈ କିଟ୍ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟ :

ଆଜିକାଲି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବାହାରକୁ କିମ୍ବା ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ PPE କିଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏହାସହ ମେଡ଼ିକାଲ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । PPE କିଟ୍ ର ଚାହିଦା ବଢିବା କାରଣରୁ, ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହି କିଟ୍ ର ବହୁତ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ କମ୍ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଘରେ ବସି PPE କିଟ୍ ତିଆରି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ କରିପାରିବେ ।

୩୯। ଟ୍ରାଭେଲିଙ୍ଗ ଏଜେନ୍ଟ (Traveling Agent):

ସମସ୍ତେ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ପାଇଁ ଭଲ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଯୋଜନା ଯଦି ଠିକ ଭାବରେ କରାଯାଇନଥାଏ, ତେବେ ଟ୍ରାଭେଲିଙ୍ଗ ଟ୍ରିପ ଟି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଟ୍ରାଭେଲିଙ୍ଗରେ ଭଲ ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଟ୍ରାଭେଲିଙ୍ଗ ଏଜେଣ୍ଟ ହୋଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏହା ବଦଳରେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଏକ ଭଲ ରୋଜଗାର କମିଶନ ଆକାରରେ କରିପାରିବେ ।

୪୦। ନିଜର ନର୍ସରୀ ବ୍ୟବସାୟ :

ଯଦି ଆପଣ ବଗିଚା ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗଛ ଲଗାଇ ଘରେ ନର୍ସରୀ ତିଆରି କରିପାରିବେ । ସେହି ନର୍ସରୀରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଛ ର ମଞ୍ଜି ରଖି ଆପଣ ସେହି ଗଛ ଗୁଡ଼ିକୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ, ଯାହାର ଭଲ ମୂଲ୍ୟ ଆପଣ ଘରେ ବସି ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୪୧। ଚକୋଲେଟ୍ ତିଆରି ବ୍ୟବସାୟ :

ଆଜିର ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଚକୋଲେଟ୍ ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ପିଲା ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ବୟସ୍କ , ସମସ୍ତେ ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି କେହି ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ସହିତ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚକୋଲେଟ୍ କିମ୍ବା ଭିନ୍ନ ଡିସ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ, ତେବେ କିଛି ନୂଆ କରି ଆପଣ ଘରେ ଚକୋଲେଟ୍ ତିଆରି କରିବାର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଉଭୟ ଅଫଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ଚଲାଇ ପାରିବେ ।

୪୨। ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ବ୍ୟବସାୟ :

ଆପଣ ଘରେ ବସି, ଲାପଟପ୍ କିମ୍ବା ଫୋନରୁ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଆଜିର ସମୟରେ, ଏପରି ଅନେକ ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି ଯାହା ଘରେ ବସିଥିବା ଛାତ୍ର ଏବଂ ଗୃହିଣୀମାନଙ୍କୁ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି କାମ ଦେଇଥାଏ । ଘରର ମହିଳା ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି କାମ କରି ମାସକୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ କିଛି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ରୋଜଗାର ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

୪୩। ୟୁଟ୍ୟୁବର୍ ହୁଅ (Be a Youtuber):

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି କରିବାର ପ୍ରତିଭା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ୟୁଟ୍ୟୁବ (Youtube) ରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ । ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ତିଆରି ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଭଲ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭିଉୟର (Viewer) ଆଣିପାରିବେ, ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଆପଣ ଘରେ ବହୁତ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୪୪। କୁକିଂ କ୍ଳାସ (Cooking Classes):

ସମସ୍ତେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ରୋଷେଇ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଯଦି ଜଣକର ଆଗ୍ରହ ଥାଏ, ତଥାପି ସେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଗୁଗୁଲରେ କିମ୍ବା ଯୂଟ୍ଯୂବ୍ ରେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ରେସିପି ଖୋଜନ୍ତି, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ଜଣାଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ରୋଷେଇ କ୍ଲାସ୍ ଦେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ରାନ୍ଧିବା ଶିଖାଇ ପାରିବେ । ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅଫଲାଇନ୍ ରେ ରନ୍ଧନ କ୍ଲାସ୍ ଦେଇ ଆପଣ ବହୁତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

Also Read:-

Keep yourself Motivated, If you want to be successful in your Life(100+ Best Inspirational Quotes)

Leave a Comment