[Top 5] Women Side Business Ideas | ମହିଳାମାନେ ଘରୁ ଏହି ୫ ଟି ସାଇଡ ବିଜନେସ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | Best Business Ideas

Side Business Ideas । ମହିଳାମାନେ ଘର କାମରୁ ଫ୍ରୀ ହୋଇ ନିଜର ପରିଚୟ ବନାଅ, ଏହି ୫ ଟି ସାଇଡ ବିଜନେସ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, ଏବଂ ବହୁତ ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ ।

ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଗୃହିଣୀ ଅଟନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦିଅନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ନିଜର କୌଣସି ପରିଚୟ ନାହିଁ । ଅନେକ ମହିଳା ନିଜ ଘରର ପରିଚୟ ସହିତ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ କିଛି କାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ସହିତ ଏକ ପରିଚୟ ଦେଇପାରିବ । ଏଠାରେ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅଛି ଯାହାକି ମହିଳାମାନେ ଘର କାମ ସହିତ ସାଇଡ ବିଜନେସ ଭାବରେ କରିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ କମ୍ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ପଡିବ । ଆଜି ଆମେ ସେହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କିଛି ବିଜନେସ ଆଇଡିୟା (Side Business Ideas) ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢନ୍ତୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜାଣିପାରିବେ କେଉଁ ବ୍ୟବସାୟ ଆପଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜନେସ ଆଇଡିୟା

ମହିଳା କିମ୍ବା girls ିଅ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି, କିମ୍ବା କରୁଛନ୍ତି, ଘରୁ କିଛି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଧାରଣା କ’ଣ –

୧। କୁକିଂ / ବେକିଂ କ୍ଲାସ୍ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ କଳା ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ରାନ୍ଧି ଜାଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜର ରୋଷେଇ କ୍ଳାସ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଆପଣ ନିଜ ଘରର ଏକ ଛୋଟ କୋଠରୀ କିମ୍ବା ରୋଷେଇ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଳାସ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଆପଣ କୁକିଂ କ୍ଲାସରେ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଭଳି ପାସ୍ତା, ଚାଇନିଜ୍ ଡିସ୍, ପିଜା, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗ୍ରେଭି କିମ୍ବା କିଛି ଅଲଗା ଜିନିଷ ଭଳି ଖାଦ୍ୟକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରନ୍ତୁ । ସମସ୍ତେ ନିତ୍ୟଦିନ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଶିଖିବାକୁ ଆସିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଋତୁ ଅନୁଯାୟୀ କିଛି ସ୍ପେଶାଲ କ୍ଲାସ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଯେପରିକି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ପ୍ଲସ୍ କେକ୍ କ୍ଲାସ୍, କୁକିଜ୍ ପ୍ଲସ୍ ଆଇସିଂ କ୍ଲାସ୍, ଗ୍ରେଭି କ୍ଲାସ୍, ସ୍ନାକ୍ କ୍ଲାସ୍, ସ୍ପେକ୍ ସ୍ପେକ୍ ଇତ୍ୟାଦି । ଯଦି ଆପଣ ଛୋଟ ବ୍ୟାଚ୍ ରେ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ତେବେ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ ହେବେ । ଆପଣ ଏହି କ୍ଲାସ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆପଣଙ୍କ ସହ ଯୋଡିହେବେ ।

୨। ବୁଟିକ୍ :

ମହିଳା କିମ୍ବା ଝିଅ ପିଲା ମାନେ ନିଜ ନିଜ ବୁଟିକକୁ ଘରୁ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ବୁଟିକ୍ ରେ, ଆପଣ ଜିନ୍ସ, ଟପ୍, ଡ୍ରେସ୍ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଝିଅ ପିଲାଙ୍କ ପୋଷାକ ପରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫ୍ୟାଶନ୍ ପୋଷାକ ରଖିପାରିବେ । ଆପଣ ଲେଟେଷ୍ଟ ଫଙ୍କୀ ଜୁଏଲାରି, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶାଢୀ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ । ଏହି ବୁଟିକରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ରଖାଯାଇପାରିବ । ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶରୁ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଭଲ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇବା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ସିଲେଇ କାମ ଜାଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ସୁଟ୍, କୁର୍ତ୍ତା, ଡ୍ରେସ, ବ୍ଲାଉଜ୍ ସିଲେଇ କରି ଆପଣ ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ସିଲେଇ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏହି କାମ ଜାଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରିପାରିବେ ।

Side Business Ideas

୩। ଘର ସାଜସଜ୍ଜା ଆଇଟମ୍ (home decor items):

ଅନେକ ମହିଳା କଳା ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତି ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ, ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଇଟମ୍ ଯେପରିକି ହାଣ୍ଡି, ପାତ୍ର, ଚିତ୍ର, ଝୁଲୁଥିବା ଆଇଟମ୍, ସିନ୍ଦ୍ରି, ସ୍କର୍ଟିଂ, ବେଡସିଟ୍, ଟେବୁଲ୍ କଭର, ଇତ୍ୟାଦି ଆଇଟମ ଘରେ ତିଆରି କରନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏପରି କିଛି କଳା ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି କିଛି ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମାର୍କେଟିଂ କରି ବିକ୍ରୟ କରିପାରିବେ, କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜ ସହର, ବଜାର କିମ୍ବା ଏକ କ୍ଲବରେ ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଏକ ଷ୍ଟଲ୍ ଲଗାଇ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଆପଣ ଏଥିରୁ ଭଲ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆଇଟମଗୁଡିକ କିପରି ତିଆରି କରାଯାଏ ତାହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଶିଖାଇ ପାରିବେ । ଅନେକ ଝିଅ ପିଲା ମାନେ ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଥାନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଘରେ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଘରର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ଦିନରେ ଏହିପରି କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

୪। ପାଠ୍ୟକ୍ରମ / କୋଚିଂ କ୍ଲାସ୍ (Coaching Classes):

ଯଦି ଆପଣ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଭଲ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଟ୍ୟୁସନ କ୍ଲାସ ଖୋଲିପାରିବେ । ଯେଉଁ ବିଷୟ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କର ଭଲ ଧାରଣା ଅଛି, ଆପଣ ସେହି ବିଷୟର କ୍ଳାସ ନେଇପାରିବେ । ଆପଣ ନିଜର କଳା ଅନୁଯାୟୀ ଛୋଟ କିମ୍ବା ବଡ଼ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାସ୍ ନେଇପାରିବେ, ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ଫି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିପାରିବ । ଯଦି ଆପଣ ବୟସ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ବିଷୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ପାଇଁ 1500-2000 ଟଙ୍କା ନେଇପାରିବେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ 800-1500 ଟଙ୍କା ନେଇ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଡାକି ଆପଣ କୋଚିଂ କ୍ଲାସ୍ ଦେଇପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଅବଧିରେ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, କୋଚିଂ କ୍ଲାସ୍ ବନ୍ଦ ଅଛି । କେତେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରେ କ୍ଲାସ୍ ହେଉଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ନ ଡାକି ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ । ଭିଡିଓ କଲିଂର ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଏକାଥରକେ ଅନେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଘରେ ବସି ଭଲ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୫। ଅନଲାଇନ୍ ରିସେଲିଂ ବ୍ୟବସାୟ :

ଆଜିକାଲି, ହୱାଟ୍ସ-ଆପ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ଫେସବୁକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ମହିଳା କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମାସକୁ ଭଲ ପରିମାଣର ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟବସାୟ ବହୁତ ସହଜ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଦରକାର । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ, ଆପଣ ଗୋଟିଏ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଲାଭ ଯୋଡି, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଆପଣ ଅଳଙ୍କାର, ପୋଷାକ, ଡ୍ରେସ, ଚପଲ, ବ୍ୟାଗ, ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ ଇତ୍ୟାଦି କମ ଦାମରେ କିଣି, ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଭଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଛୋଟ ସହରରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଏକ ଭଲ ଗ୍ରୁପ ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ନିଜର ଆଇଟମ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବିକ୍ରୟ କରିପାରିବେ । ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ହେବା ପରେ, ଆପଣ ସିଧାସଳଖ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେହି କ୍ରେତାଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇ ପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଥରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଉନ୍ନତ କରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସତର୍କତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ମହିଳା ମାନେ ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏହି ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ । ଆପଣ ଯେକୌଣସି ବୟସର, ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ରୁହନ୍ତୁ, ସହର କିମ୍ବା ଗାଁ, ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଜ ପାଦରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିବ । ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ପରିମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଧନ୍ୟବାଦ …..

Also Read:-

Keep yourself Motivated, If you want to be successful in your Life(100+ Best Inspirational Quotes)

Leave a Comment