[Top-6] Best Business Ideas for Uneducated In Odia | ଅଶିକ୍ଷିତ (କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ) ଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜନେସ ଆଇଡିୟା ।

Business Ideas for Uneducated ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ, କିନ୍ତୁ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ହେବା ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର କିଛି ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଅଛି । କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଅର୍ଥ ଅଭାବ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ସମ୍ବଳ ଅଭାବ । ଏବଂ ଏହି ଅଭାବ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ଅପମାନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ହଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ, ସେମାନେ ନିଜ ପାଇଁ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ କିଛି ବିଜନେସ ଆଇଡିୟା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ଯାହା ଏହି ଲୋକମାନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟ (Business Ideas for illiterate):

[Business Ideas for Uneducated] ଅଳ୍ପ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଜ ପାଦରେ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ନିଜକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ଉଚିତ୍ –

୧। ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ (Drinking water supply Business Ideas):

ଆଜିର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦୁନିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଭାରତରେ ଅନେକ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି ଯାହାର କାରଖାନା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସମସ୍ୟା ବହୁତ ବ୍ୟାପିଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନେକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଆଜିର ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାନୀୟ ଜଳ ପିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ମିନେରାଲ ଜଳର ବୋତଲ କିମ୍ବା କ୍ୟାନ୍ ଅର୍ଡର କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଇ ପାରିବେ । ଯଦି କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଭଲ ପରିମାଣର ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

୨। ଚା ଷ୍ଟଲ୍ :

ଆମ ଦେଶରେ ଚା ପିଇବାକୁ କିଏ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ? ଏଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚା ପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି । ଏଠି ଲୋକମାନେ ଏକ କପ୍ ଚା ସହିତ ସକାଳ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦିନରେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଅଫିସ୍ ଚାକିରିଆ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ୨ ରୁ ୩ ଥର ଚା ପିଅନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ଏହିପରି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଜନଗହଳୀ ପୂର୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚା ’ଷ୍ଟଲ୍ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲାଭଦାୟକ କାରବାର ହୋଇପାରେ । ଏଥିରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ କମ୍ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦିନକୁ ୧୦୦୦ ରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ହୋଇଯାଏ ।

୩। କାର୍ ଧୋଇବା ସେଣ୍ଟର :

ଆଜିର ନୂତନ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀରେ, ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜ କାର୍ ଧୋଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ନିଜ କାରକୁ କାର୍ ଧୋଇବା ସେଣ୍ଟର କୁ ଧୋଇବା ପାଇଁ ଦିଅନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାରର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ବାହାରିଥାଏ । ହଁ, କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ଏକ କାର ଧୋଇବା ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏବଂ ଏହା ସହିତ, ଯଦି ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କାରର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ତ୍ରୁଟି କିପରି ସମାଧାନ କରାଯିବ, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ, ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଭ ଦେବ ।

Business Ideas

୪। ପଙ୍କଚର କିମ୍ବା ଏୟାର ଫିଲିଂ ଦୋକାନ :

କାର ଧୋଇବା ବିଷୟରେ କଥାହେଲେ, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ କାରରେ ପଙ୍କଚର କିମ୍ବା ବାୟୁ ଭରିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ଏକ ପଙ୍କଚର କିମ୍ବା ଏୟାର ଫିଲିଂ ଦୋକାନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ତଥାପି, ଏଥିପାଇଁ କିଛି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିନିଯୋଗ ବହୁତ କମ୍, ଥରେ ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରିସାରିବା ପରେ, ଏଥିରେ ବାରମ୍ବାର ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ଗାଡି ଗୁଡିକର କିଛି ପାର୍ଟସ ଗୁଡିକୁ ନିଜ ଦୋକାନରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ଲାଭ ଆଣିପାରେ । କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରୁ ବହୁତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ କାରଣ ରାଜପଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବହୁତ ଅଧିକ ।

୫। ଗୁପ-ଚୁପ ବ୍ୟବସାୟ :

ଗୁପ-ଚୁପ ର ନାମ ଶୁଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଟିରେ ପାଣି ଆସିଯାଏ । ଲୋକମାନେ ଗୁପ-ଚୁପ କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗୁପ-ଚୁପ ପାଇଁ ବଜାରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁପ-ଚୁପ ବ୍ୟବସାୟ ଏକ ବହୁତ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁପ-ଚୁପ ର ଚାହିଦା ସର୍ବଦା ଥାଏ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଗୁପ-ଚୁପ ର ଏକ ଠେଲା ରଖନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଥାଏ ତାହେଲେ ସେମାନେ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

୬। ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଡ୍ରାଇଭର :

କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ମାନେ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଡ୍ରାଇଭର ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଅଟୋ ରିକ୍ସା କିଣିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଦିନକୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ସେଥିପାଇଁ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ ।

ଏହି ଉପାୟରେ, କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ ଏହି ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାକୁ ଏକ ବଡ଼ ସ୍ତରକୁ ନେଇପାରିବେ । କାରଣ ଏହି ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଜନକ ବ୍ୟବସାୟ, ସେମାନେ ଏଥିରୁ ଭଲ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

Also Read:-

Keep yourself Motivated, If you want to be successful in your Life(100+ Best Inspirational Quotes)

Leave a Comment