Traffic Problem and Solution Essay

ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ସମାଧାନ ପ୍ରବନ୍ଧ | Traffic Problem and Solution Essay in Odia

ପରିବହନ କିମ୍ବା ଟ୍ରାଫିକ୍ ହେଉଛି ଆମ ଜୀବନର ସେହି ଅଂଶ, ଯାହା ଆମ ଜୀବନକୁ ଅଧିକ ସହଜ କରିଥାଏ । ଆଜି, ପରିବହନ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସହଜରେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛୁ । ମଣିଷମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି, ପରିବହନ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନାହିଁ । ପ୍ରଥମେ, ବିଭିନ୍ନ ପଶୁ ଯଥା ଓଟ, ଘୋଡା, ହାତୀ, କିମ୍ବା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ହସ୍ତ କାର୍, ଜଳ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଛୋଟ ଜାହାଜ ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା ।

ଏକ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଏଥିରେ ଅନେକ ସମୟ ଲାଗୁଥିଲା । ଆଜି ମଣିଷ ବିଜ୍ଞାନର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମ ଜୀବନକୁ ଏତେ ସହଜ କରି ପାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ପରିବହନ ମାଧ୍ୟମ ବିନା ଆମ ଜୀବନକୁ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଆମେ ଏଥିରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛୁ । ପରିବହନ ଦ୍ୱାରା ଆମେ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇଥାଉ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଯାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ସମାଧାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ।

ପରିବହନର ଉତ୍ସ (Major Means of Transport/ Traffic)

1.ବାୟୁ ପରିବହନ ବିମାନ, ହେଲିକପ୍ଟର, ଜେଟ୍ ବିମାନ ।
2.ଜଳ ପରିବହନ ଜାହାଜ, ମୋଟର ଡଙ୍ଗା, କ୍ରୁଜ୍ ।
3.ସଡକ ପରିବହନ ଅଟୋ ରିକ୍ସା, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ରିକ୍ସା ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟତୀତ 6 ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ବସ୍, 4 ଚକିଆ କାର, ଜିପ୍, ଟ୍ୟାକ୍ସି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଟ୍ରେନର ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ।

ପରିବହନର ଲାଭ (Means of Traffic Benefits in Odia)

ପରିବହନର ଉପକାରିତା, ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ସମାଧାନ ନିମ୍ନରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ।

1.ବାୟୁ ପରିବହନ

ବିଜ୍ଞାନର ଚମତ୍କାରର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ବିମାନ । ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ମନୁଷ୍ୟର ମନରେ ଉଡ଼ିବାର ଇଚ୍ଛା ସର୍ବଦା ରହିଆସିଛି । ତାଙ୍କର କଳ୍ପନାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସେ ଏହାକୁ ଏକ ବିମାନରେ ପରିଣତ କଲା । ଯାହା ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ସହଜ କରିଥିଲା ​​। ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ ଆଉ କାହା ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ ।

ବାୟୁ ପରିବହନ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ।

  • ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବିପଦରେ ପଡ଼ିଛି, ବିମାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ନିରୀହ ଜୀବନ ହଜିଯାଉଛି ।
  • ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।
  • ଏଥିରେ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ବିମାନ ନିର୍ମାଣରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ।
  • ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କ୍ଷେତ, ଜଙ୍ଗଲ କାଟିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ।
  • ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ସେମାନେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମାନବ ଜୀବନ ସହିତ ଖେଳାଯାଏ ।
  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ହେଉଛି ।

ବାୟୁ ପରିବହନ ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ ।

  • ବିମାନ ଏପରି ହେବା ଉଚିତ ଯାହାଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବନାହିଁ ।
  • ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।
  • ଜଣେ ଭଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର ନିଯୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ, ଯାହାଫଳରେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ରହିବ ନାହିଁ ।

2. ଜଳ ପରିବହନ

ମାନବ, ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଯାତାୟାତ ସମ୍ଭବ କରିପାରିଛି । ଛୋଟ ନୌକା କୁ ଆଜି ସେ ଆଜି ବଡ଼ ଜାହାଜ, କ୍ରୁଜ୍ ଜାହାଜରେ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି । ସମୁଦ୍ରର ଏକ ବଡ ଜାହାଜରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରିୟ । ସମୁଦ୍ରରେ ଭାସୁଥିବା ଏହି ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତମାନ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଅଛି । ଏହି ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମୟ ଲାଗେ, କିନ୍ତୁ ଯାତ୍ରାଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆଜିକାଲି କ୍ରୁଜ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ କ୍ରୁଜରେ ପାର୍ଟୀ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି । କାଶ୍ମୀର, କେରଳରେ ବୋଟ୍ ହାଉସ୍ ଅଛି, ଯାହାକି କିଛି ହ୍ରଦ କିମ୍ବା ପୋଖରୀରେ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଯେତେ ଦିନ ଚାହିଁବେ ରହିପାରିବେ । ବଡ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ଆମଦାନୀ ରପ୍ତାନୀର ଏକ ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ । ଗୋଟିଏ ଦେଶରୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ବୃହତ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ ଏବଂ ରପ୍ତାନି କେବଳ ବୃହତ ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ।

ଜଳ ପରିବହନ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ।

  • ବଡ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ସମୁଦ୍ରରେ ଯାତାୟାତ କରନ୍ତି, ବେଳେବେଳେ ଜାହାଜ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଏଥିରେ ଥିବା ତେଲ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସମୁଦ୍ର ରେ ମିଶିଯାଏ, ଯାହା ସମୁଦ୍ରରେ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଖବରରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଶୁଣିଥାଉ, ଗତ ବର୍ଷ ଏହା ମୁମ୍ବାଇ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ତେଲ ଥିଲା, ଯାହା ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା ।
  • ସମୁଦ୍ରରେ ବାସ କରୁଥିବା ଅନେକ ବୃହତ୍ ପ୍ରଜାତି ଲୋପ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଜଳ ଯାତାୟାତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ।

  • ଦୂର ଦୂରାନ୍ତର କୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଜାହାଜରେ ଯେମିତି କୌଣସି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ରହିବନାହିଁ, ସେ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ।
  • ଜାହାଜର କ୍ଷମତା ଅନୁଯାୟୀ ଏଥିରେ ଜିନିଷ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।
  • ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଯେପରି କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବନହିଁ , ସେଥିପାଈ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ।

3. ସଡକ ପରିବହନ

ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ ହେଉଛି ସଡକ ପରିବହନ, ଯାହା ନିକଟ ଏବଂ ଦୂର ସମସ୍ତ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରେ । ରାସ୍ତାରେ ସବୁବେଳେ ଦୁଇ ଚକିଆ ବା ଚାରି ଚକିଆ ଜାନ ଚାଲୁଥାଏ ।

ସଡକ ପରିବହନର ଲାଭ

  • ଟ୍ରେନ୍ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସହଜ, ଆରାମଦାୟକ ପରିବହନ । ଟ୍ରେନ୍ ବାଷ୍ପ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହା ଡିଜେଲ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁଛି । ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଟ୍ରେନରେ ହଜାର ହଜାର କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ସେଠାରେ ହଜାର ହଜାର ଟ୍ରେନ୍ ଅଛି, ଯାହା ଦେଶକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଆରାମ ପାଇଁ ଏସି କୋଚ୍ ରହିବା ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଆଜି ଆମ ଦେଶରେ 200 କିଲୋମିଟର ପ୍ରତିଘଣ୍ଟା ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନର କାମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।
  • କାର, ଜିପ୍, ଭ୍ୟାନ୍, ବସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯାନ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିଦେଇଛି । ଆଜି ଏକରୁ ଅଧିକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାନ ବଜାରରେ ଅଛି । କମ୍ ମୂଲ୍ୟରୁ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାର ଅଛି, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ କିଣି ପାରିବେ । ସହର ଭିତରେ ଥିବା ରାସ୍ତାରେ ରିକ୍ସା, ଅଟୋ, ବାଇକ୍, ସ୍କୁଟର ଅଛି, ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟରେ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ ।
  • ଭାରୀ ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରକ୍, ଟ୍ରଲି, ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥାଏ ।

ସଡକ ପରିବହନ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ।

  • ସଡକ ପରିବହନ ଆମକୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନେକ ବଡ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।
  • ଯାନବାହାନରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁ ଯୋଗୁଁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହୁଏ ।
  • ସଡକ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି । ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି ।
  • ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଟ୍ରାକ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବଡ ପର୍ବତ, ଜଙ୍ଗଲ କଟାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ପରିବେଶକୁ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।
  • ସଡ଼କ ଯାତାୟାତକୁ ଆହୁରି ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ନଦୀ,ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି ।
  • ଏହି ପରିବହନ ମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟବହାର କରି ମଣିଷ ଅଳସୁଆ ହୋଇଗଲା, ସେ ଅଳ୍ପ ଦୂରତାରେ ମଧ୍ୟ କାର ବ୍ୟବହାର କରେ ।
  • ଯାନବାହନ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
  • ସଡକ ଯାତାୟାତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବଡ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ।

ସଡକ ଯାତାୟାତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ।

  • ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ରହିବା ଉଚିତ, ଯାହାଫଳରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ହାର ହ୍ରାସ ହୋଇପାରିବ ।
  • ଅଧିକ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିବା ଗାଡି ଚଲାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରତା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ପରିବହନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଯାହାଦ୍ୱାରା, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ପାରିବ ।
  • ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ କଟାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଭଲ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବାରୁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚାରା ରୋପଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।
  • ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟାର କାରଣ – ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି

ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆମେ ଉପରୋକ୍ତରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛୁ, ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା ର କାରଣ ହେଉଛି ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି । ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ପାଦରେ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ପରିବହନର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଅଛି । ଯଦି ଆମକୁ ଏକ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟ ଯିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଆମେ ଦୁଇ ଚକିଆ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଆଜି ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁ ସେତେବେଳେ ଆମେ ପରିବହନ ଅର୍ଥର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବା । ଆଜି ଯଦି ଆମେ ପରିବେଶକୁ ସଫା ରଖୁ, ତେବେ କେବଳ ସେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ଆଗାମୀ ପିଢୀକୁ ସୁନ୍ଦର ପରିବେଶ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ।

Also Read:-

Leave a Comment