What is SEO in Odia | SEO କଣ? ଜାଣନ୍ତୁ ଓଡିଆରେ

ଏସ.ଈ.ଓ କ’ଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ଏସ.ଈ.ଓ ର ଫୁଲ୍ ଫର୍ମ ଏବଂ ଏସ.ଈ.ଓ ର ଅର୍ଥ (ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅପ୍ଟିମାଇଜେସନ୍) [This article explains what SEO in Odia. SEO Full Form and SEO meaning in Odia (Search Engine Optimization)]

ଏସ.ଈ.ଓ କଣ? What is SEO In Odia?

SEO ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅପ୍ଟିମାଇଜେସନ୍, ଯାହା ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଯେକୌଣସି ୱେବସାଇଟର ମାନ୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ୱେବସାଇଟ୍ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଯେତେ ଅଧିକ, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଦେଖିବେ । ଆଜିର ଯୁଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେଉଛି ବ୍ୟବସାୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମାଧ୍ୟମ । ଲୋକମାନେ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଅନେକ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ପଢି ପାରିବେ । ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏକ ବହୁତ ଭଲ ମାଧ୍ୟମ ।ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ୱେବସାଇଟରେ ଅଥରିଟି (Authority) ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ।

ଏସ.ଈ.ଓ ଆବଶ୍ୟକତା । SEO Requirement

କୌଣସି ୱେବସାଇଟକୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନର ଟପ୍ କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏସ.ଈ.ଓ ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । ଗୁଗୁଲ୍ (Google), ୟାହୁ (Yahoo) ପରି ଅନେକ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ରହିଛି । ଆଜିର ସମୟରେ, ଆମେ କୌଣସି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ୍ ର (Google) ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ ଏବଂ ଗୁଗୁଲରେ (Google) ଟପ୍ ରେ କିମ୍ବା ପ୍ରଥମ ପେଜ ରେ ଥିବା ଯେକୌଣସି ୱେବସାଇଟ କୁ ଆମେ ଭିଜିଟ କରିଥାଉ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ ପେଜ ରେ ଥିବା ୱେବସାଇଟ୍ ଆମେ ଦେଖିପାରୁ ନାହୁଁ, ଯାହା ଫଳରେ ଆମେ ସେହି ସାଇଟକୁ ଭିଜିଟ କରିନଥାଉ । ଏସ.ଈ.ଓ ସେହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅଧୀନରେ ଆସେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥାଏ । ଏସ.ଈ.ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱେବସାଇଟ ର ପ୍ରଥମ ଆବଶ୍ୟକତା, ଏହା ବିନା କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏସ.ଈ.ଓ ର ପ୍ରକାର । SEO type

କୌଣସି ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ପପୁଲାର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ୱେବସାଇଟ ର ରେଙ୍କ୍ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ । ଏସ.ଈ.ଓ ହେଉଛି ଦୁଇ ପ୍ରକାରର…

1. On-Page SEO

Onpage SEO ରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ଯେ, ବିଷୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିବାର ଗତି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବା ଉଚିତ୍ । ୱେବସାଇଟରେ ଅଧିକ ଫଟୋ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କିଛି ଆବଶ୍ୟକୀୟ କୀୱାର୍ଡ୍ (Keyword) ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

2. Offpage SEO

ଏଥିରେ, ଆମେ ଯେକୌଣସି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ କୁ popular କରିପାରିବା ଏବଂ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଭିଜିଟ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବା । ଆମେ ଫେସବୁକରେ ପେଜ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇବେ ।

ଯେକୌଣସି ୱେବସାଇଟ୍ ର ଗ୍ରୋଥ ପାଇଁ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅପ୍ଟିମାଇଜେସନ୍ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ– ଆପଣଙ୍କୁ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକଲ୍ ଟି ଭଲ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଏସ.ଈ.ଓ ବିଷୟରେ ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛଅନ୍ତି, ତାହେଲ ଏହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ଫ୍ଯାମିଲି ଏବଂ ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କ ସହ ଶେୟାର ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ । Thank You!

Odia Slogan

Also Read:-

Leave a Comment